m

Wydarzenia

aktualizowano: 2015-01-22 Odsłon: 1617

Przystosowanie pomieszczeń gospodarczych budynku szkoły gimnazjalnej na magazyn muzealny zabytków archeologicznych.

Rozbudowa powierzchni magazynowej Muzeum

Dobiega końca zadanie realizowane przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie pod nazwą Przystosowanie pomieszczeń gospodarczych budynku szkoły gimnazjalnej na magazyn muzealny zabytków archeologicznych. Bieżący etap tego zadania polegał na opracowaniu projektu budowlanego, uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz przeprowadzeniu prac rozbiórkowych. Zadanie to dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu/Priorytetu: Rozwój infrastruktury kultury/Infrastruktura kultury.

Jest to pierwszy etap inwestycji, której głównym celem jest powiększenie powierzchni magazynowej stargardzkiego muzeum przeznaczonej na zabytki archeologiczne z badań prowadzonych w Stargardzie oraz w miastach na obszarze województwa zachodniopomorskiego. W swoim założeniu ten obiekt (o powierzchni użytkowej 535,46 m. kw.) znajdujący się w pomieszczeniach gospodarczych pod pływalnią Gimnazjum nr 4 im. Noblistów Polskich w Stargardzie, ma spełniać obecnie przyjęte standardy w nowoczesnych magazynach, które zapewnią zabytkom bezpieczeństwo oraz gwarancję ich trwałego zachowania w dobrym stanie. Stworzenie takich warunków magazynowych usprawni i ułatwi możliwość udostępniania zabytków do celów badawczych, publikacyjnych, edukacyjnych i wystawienniczych. W tej chwili zbiory archeologiczne MAH w Stargardzie liczą kilkaset tysięcy eksponatów (głównie wyroby gliniane, ceramiczne, metalowe – w tym z metali szlachetnych, skórzane, szklane, z poroża i kości zwierząt). Oprócz tego MAH w Stargardzie, na podstawie porozumienia zawartego z Zachodniopomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, miałby docelowo przyjmować materiał archeologiczny z innych miast województwa. W województwie zachodniopomorskim nie ma magazynu zabytków archeologicznych o charakterze centralnym, w którym różne podmioty mogłyby składować zabytki archeologiczne z badań terenowych.

Plan uruchomienia magazynu archeologicznego wpisuje się w działalność muzeum wynikającą z celów i zadań zapisanych w jego statucie dotyczących gromadzenia, przechowywania, konserwowania, udostępniania i upowszechniania zbiorów.

   

aktualizowano: 2015-01-22
Wszystkich rekordów:

Muzeum mobile:

apple android

Na skróty:

BIP
Facebook Tweeter Instagram RSS

Zostań z nami: