DPS 2018

utworzono : 2018-05-15 Odsłon: 4077

Dzień Pionierów Stargardu 2018

Drugi Dzień Pionierów Stargardu za nami!

12 maja 2018 roku ponownie Stargard świętował upamiętniając pierwsze polskie chwile i pierwszych mieszkańców, którzy osiedlili się na tych ziemiach. Było to święto radosne i pełne atrakcji – sportowych, kulinarnych, historycznych, muzycznych i sentymentalnych…

W Muzeum Archeologiczno-Historycznym miała miejsce akcja „Przyjdź, przypomnij, opowiedz…” podczas której mieszkańcy mieli okazję opowiedzieć o swoich rodzicach i dziadkach, którzy byli pionierami, tym samym dołożyli swoją cegiełkę do Archiwum Pamięci Świadectw i Świadków Historii. Zebraliśmy 13 fiszek, które po przeprowadzonych wywiadach dołączą do muzealnego archiwum.

Jeszcze w piątek w piwnicy TPS odbyły się dwa wykłady Jolanty Aniszewskiej pt. „Miasto pionierów – od Zarzecza do Starogrodu”, w których udział wzięło 114 osób – uczniów stargardzkich szkół i dorosłych mieszkańców.

W parku Bolesława Chrobrego otwarta została wystawa planszowa pt. „Spacer ulicami Starego Miasta w Stargardzie. Lata 40./50. XX w.”, którą będzie można oglądać do końca września.

W centrum miasta rozegrała się gra miejska „Dziki Zachód. Śladami pionierów Stargardu”, która swoją metę miała przy Rynku Staromiejskim. W rolę pionierów wcieliło się 9 drużyn, które mogły przez kilkadziesiąt minut poczuć się jakby żyli w ruinach odradzającego się miasta.

Wystartował i szczęśliwie zakończył się II Bieg Forsycji, w którym udział wzięło 110 biegaczy i 45 zawodników nordic walking, a zwyciężyli: Sebastian Łukaszewski w kat. biegaczy i Dariusz Pietrowicz w kat. NW.

Ogłoszono również zwycięzców dwóch konkursów organizowanych przez Miasto Stargard i Muzeum Archeologiczno-Historyczne. W konkursie „PIT. Płacę i Stargard tworzę” niezwykłymi fotografiami zwyciężyli: Joanna Kisiel, Agata Grzegorek, Michał Zięciak i Michał Kilar, zaś w literackich potyczkach zwycięskie prace napisali: Paweł Kreczko (I LO), Julia Stolarska (SP nr 6) i Paulina Ejzak (I LO).

Stargardzkie Centrum Kultury zapewniło wspaniałą oprawę muzyczną, Książnica Stargardzka natomiast zadbała o doznania kulinarne częstując pysznym plackiem i wręczając szczęśliwcom Książkę Kucharską Ziemi Stargardzkiej.

Dzień Pionierów Stargardu na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń w naszym mieście i mamy nadzieję, że za rok atrakcje dorównają, jeśli nie przerosną tegoroczne. Do zobaczenia!

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.

utworzono : 2018-05-15
Instytucja kultury Gminy-Miasto Stargard