m

Dzień Wolnej Sztuki

utworzono : 2015-03-27 Odsłon: 3733

Dzień Wolnej Sztuki

Dzień Wolnej Sztuki to organizowana od 2011 roku ogólnopolska akcja społeczna. Jej głównym celem jest przekonanie zwiedzających, że wchodząc do muzeum, warto postawić na jakość zwiedzania, nie na ilość - że lepiej jest obejrzeć mniej obiektów, ale za to móc się nad nimi zastanowić.

Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund! Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy.

Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art - ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki.

18 kwietnia 2015 roku o 12:00 poszczególne muzea na terenie całego kraju przez godzinę będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki. Każde z nich wybierze pięć dzieł ze swoich kolekcji. Przy każdym będzie stała osoba zadająca uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywująca ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Jej celem będzie pokazanie, że obiekt muzealny może stać się źródłem inspiracji.

Po zwiedzaniu uczestnicy zostaną zaproszeni na spotkanie, w czasie którego będą mogli porozmawiać o swoich wrażeniach.

Każde dzieło sztuki ma swoją historię do powiedzenia. Wystarczy się w nią wsłuchać.

(informacje ze strony www.dzienwolnejsztuki.pl)

W tym roku do tej ogólnopolskiej akcji przyłącza się również nasze Muzeum. W Gmachu Głównym oraz w Bastei obejrzeć i podyskutować będzie można o następujących dziełach:

 

Basteja:

  • Kafel piecowy wypełniający z przedstawieniem Grupy Ukrzyżowania z Aniołami, ok. 1500, glina/szkliwo, Z fasady kamienicy gotyckiej (Dom  Protzena) w Stargardzie, ze zbiorów MAH MS/S/1136

 

  • Strzelba myśliwska, Carl Lewerentz, Stargard, ok. 1874-1911, stal/drewno, ze zbiorów MAH MS/S/296

  • Kufel monetowy małżonków von Lockstädt - dzieło stargardzkiego złotnika Joachima Friedricha Rossowa. Szacuje się, że czas jego powstania to lata 1713-1715. Składa się z następujących elementów: pokrywy z gałką, cylindrycznego korpusu z uchwytem w kształcie esownicy oraz lekko sprofilowanej stopy. Wykonano go ze srebra oraz częściowo pokryto złoceniem. Na korpusie, pokrywie i stopie wkomponowane zostały 22 monety. Ponadto na korpusie, w części, gdzie nie ma monet, wygrawerowano herby szlacheckie małżonków von Lockstädt, cechę miejską oraz cechę mistrzowską, ze zbiorów MAH

 

 

Gmach Główny:

 

  • Zaułek z Bramą Wałową, drzeworyt sztorcowy, H. Bartels, A. Class, 1882 r.,ze zbiorów MAH

 

 

  • Katedra (Kościół NMP), olej na płótnie, R. Manna, 1966 r., ze zbiorów MAH

 

 

 

W ramach "Dnia Wolnej Sztuki" wstęp do obydwu gmachów Muzeum jest bezpłatny (w godzinach trwania akcji). Zapraszamy!

 

 

utworzono : 2015-03-27
Instytucja kultury Gminy-Miasto Stargard

Muzeum mobile:

apple android

Na skróty:

BIP
Facebook Tweeter Instagram RSS

Zostań z nami: