m

Festyn Historyczny 2017

ost. aktualizacja: 2017-06-13 Odsłon: 312

IV Festyn Historyczny „W krainie Gryfa”

Prezydent Miasta Stargard wraz z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie zapraszają na IV Festyn Historyczny „W krainie Gryfa”!

Muzeum od 2014 roku organizuje Dni Historyczne w ramach Dni Stargardu. W tym roku, wzorem lat poprzednich, w otoczeniu Bastei odbędzie się impreza, której motywem przewodnim będzie wojna trzydziestoletnia. 

Okres historyczny, który będzie stanowił tło Festynu „W krainie Gryfa”, to jeden z najtragiczniejszych, a zarazem najważniejszych dla miasta epizodów w historii Stargardu. Wojna trzydziestoletnia, której 400-lecie wybuchu będziemy obchodzić za rok, miała miejsce w latach 1618-1648. Nie ominęła ona także Pomorza, dotkliwie doświadczyła mieszkańców miasta nad Iną i zmieniła bieg historii. Bitwy, pożary, epidemie, głód, pobyt wojsk, a wreszcie koniec pomorskiej dynastii Gryfitów – te wydarzenia odcisnęły piętno na stargardzkiej ziemi. Wątki te są omówione na wystawie w Bastei oraz na tablicach stanowiących ścieżkę edukacyjną biegnącą wzdłuż murów obronnych – od Bastei do parku Chrobrego. Taką lekcję historii będzie można również przeżyć w ostatni weekend czerwca, właśnie podczas Festynu Historycznego.

W parku Piastowskim oraz w parku Popiela swoje obozy rozbiją wojska szwedzkie i cesarskie z czeskiej grupy rekonstrukcyjnej Zemska hotovost, która pokaże jak wyglądało życie codzienne regimentów w XVII wieku. Będzie można zajrzeć do namiotu medyka, do kuchni, obejrzeć walki i ćwiczenia wojsk tamtych czasów, m.in. będziemy świadkami starcia na Moście Panieńskim oraz obrony obozu przy Bastei. Żołnierze stoczą też wielką bitwę w parku Jagiellońskim, z udziałem armat, trębacze odegrają hejnał, oddziały piechoty zaprezentują swoje umundurowanie i broń w musztrze, a po potyczce i opatrzeniu ran mieszkańcy obozu nauczą mieszczan ze Stargardu rzemiosła, gotowania na palenisku, tańca i gier obozowych. W niedzielne popołudnie natomiast obejrzymy pokaz formowania pułku piechoty i weźmiemy udział w wielkiej paradzie wojsk z parku Jagiellońskiego w kierunku Baszty Morze Czerwone zakończoną pokazem zdobywania murów obronnych.

Przy samej Bastei powstanie Miasteczko Edukacyjne, mobilne stanowisko Działu Edukacji MAH, gdzie dzieci, młodzież oraz dorośli będą mogli spróbować swoich sił w przeróżnych warsztatach rękodzielniczych oraz sprawdzianach wiedzy i zdolności manualnych. Będzie można wypleść własny wianek z kwiatów, ukręcić sznur na powroźnicy, czy też spróbować swoich sił w zawodzie archeologa na specjalnie do tego przygotowanych stanowiskach. Gwarantujemy dużo dobrej zabawy i pozytywnej energii przekazywanej przez sztukę, ruch i śmiech.

Oprócz tego podczas festynu na stargardzkich plantach będzie mnóstwo straganów, na których każdy znajdzie coś dla siebie. Pojawią się stoiska z rękodziełem: biżuterią, rzeźbami z wikliny, drewna i wosku, wyrobami z kwiatów i słomy oraz przedmiotami dekoracji wnętrz. Dla dzieci otwarte zostaną stragany z historycznymi strojami i zabawkami. Będzie można również skosztować któregoś ze specjałów w punktach gastronomicznych, będą wypieki, wędliny, obwarzanki, wata cukrowa, napoje, kawa, lody i wiele innych. 

Zaprosimy Państwa również w chłodne mury Bastei, gdzie będzie można zwiedzić wystawę „Stargard – miejsce z historią” przez cały czas trwania imprezy za jedyną złotówkę! 

To wszystko – a nawet więcej – czeka na mieszkańców Stargardu w ostatni weekend czerwca. Będziemy na Was czekać w cieniu Bastei…

 

Kiedy?
24-25 czerwca 2017

Gdzie?
Park Piastowski przy Bastei oraz park Popiela i park Jagielloński

O której godzinie?
Cały festyn: sob. 13:00-20:00, niedz. 12:00-17:00
Bitwa: sob. 17:00
Parada wojsk: niedziela 15:00

W jakiej cenie?
Udział w festynie i zajęciach – bezpłatnie!
Zwiedzanie Bastei: sobota i niedziela – tylko 1zł!

 
ost. aktualizacja: 2017-06-13
Instytucja kultury Gminy-Miasto Stargard

Muzeum mobile:

apple android

Na skróty:

BIP
Facebook Tweeter Instagram RSS

Zostań z nami: