Lekcje muzealne

ost. aktualizacja: 2020-09-21 Odsłon: 16662

LEKCJE W MUZEUM: ROK SZKOLNY 2020/2021

Zapraszamy do korzystania z zajęć muzealnych! Działalnością oświatową i edukacyjną zajmują się pracownicy merytoryczni Działu Upowszechniania Sztuki, Edukacji i Promocji Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Lekcje są przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, a także wychowanków szkół specjalnych, warsztatów terapii zajęciowej, kół zainteresowań, TPD itp.

Na początku roku szkolnego 2020/2021, ze względu na sytuację epidemiologiczną, proponujemy trzy formy lekcji muzealnych:

LEKCJE W TERENIE - "Miejskie wędrówki"

Wybierzcie się z nami na spacer pełen historii, zagadek i przyrodniczych obserwacji. W trakcie naszych wędrówek będziemy przyglądać się miastu i docierać do najdzikszych jego zakamarków. Do wyboru proponujemy poniższe tematy:

• Historycznym szlakiem
    - Jak wyglądał średniowieczny Stargard i gdzie dzisiaj można dostrzeć ślady jego historii. Jak rozpoznać zabytek i jak czytać w nim, jak w otwartej księdze.
  • Szlakiem legend
    - Czym jest legenda, ile prawdy w sobie zawiera? Spacer tropem dawnych legend i opowieści.
  • O-platany, czyli wyprawa w głąb miejskiej puszczy
    - Jakie zwierzeta żyją obok nas? Jak zmienia się przyroda? Jak nazywają się rośliny wokół nas i jakie czasy mogą pamiętać? Czy przyroda może być częścią historii?

Cena za uczestnictwo w lekcji terenowej to 7 zł / os. Rezerwacje pod numerem 91 577 18 85.

LEKCJE ONLINE

Proponujemy wykład lub lekcję warsztatową dla grup zorganizowanych min. 10 os. za pośrednictwem platformy ZOOM. Takie lekcje możemy przeprowadzić w ramach lekcji w szkole lub poza nią, pod warunkiem że uczestnicy mają dostęp do komputera z kamerką internetową i mikrofonem oraz internetu. Proponujemy tematy:

• Muzeum od kuchni
    - Kto pracuje w muzeum? Czym jest zabytek? Jak powstaje wystawa?
  • Ludowy Kalendarz Obrzędowy
    - Historia i znaczenie świąt w sztuce ludowej i życiu codziennym – Katarzynki i Andrzejki,  Święto Zmarłych, Boże Narodzenie, Święto wiosny, Wielkanoc.
  • Magiczne eksperymentarium
    - Eksperymenty i iluzje, wybuchy i wulkany czyli zabawa chemią i fizyką.
  • Zaprojektuj miasto
    - Przedwojenne miasto w opowieściach i przedmiotach – o czym mówią rzeczy?
  • Zaprojektuj emocje
    - Sztuka tworzona wyobraźnią, wyrażana emocjami: radość, smutek, strach, euforia…
  • Forma eksperymentalna
    - Eksperymenty ze sztuką, sztuka w eksperymencie.
  • Uruchom zmysły!
    - Wzrok, zapach, smak, dotyk, słuch – uruchamiamy wszystkie zmysły!
  • Artystyczne inspiracje
    - Sztuka dla każdego – warsztaty plastyczne poruszające różne dziedziny i techniki.
  • Niepodległa 2020
    - Interaktywna lekcja z elementami warsztatów z okazji 102 lat odzyskania przez Polskę niepodległości.
  • Pośmiertna opowieść, czyli co mówią szkielety
    - Jak wyglądali, co jedli i na co chorowali dawni stargardzianie?
  • Warsztaty garncarskie –
    - Własnoręcznie wykonaj gliniane naczynie, używając technik tradycyjnych.

Cena za uczestnictwo w lekcji on-line za pośrednictwem programu Zoom: 7 zł / os. W przypadku rezerwacji lekcji przez nauczyciela (min. 15 osób) w ramach jednej klasy: 100 zł / grupa. Rezerwacje lekcji prowadzimy przez stronę http://sklep.muzeum-stargard.pl

LEKCJE NA WYMIAR Z DOSTAWĄ DO SZKOŁY

Zaproś Muzeum do swojej klasy, opowiemy w ramach lekcji historii, przyrody, biologii, języka polskiego, plastyki lub lekcji wychowawczej o Stargardzie, mieszkańcach, archeologii, sztuce etc. Temat dostosujemy do wieku grupy i aktualnie poruszanej tematyki w programie szkolnym.

Cena: 200 zł / lekcja dla jednej klasy (maks. 30 osób), rezerwacje: www.sklep.muzeum-stargard.pl

ost. aktualizacja: 2020-09-21
Instytucja kultury Gminy-Miasto Stargard