aktualizowano: 2013-09-25 Odsłon: 2282

Miejsca pracy przymusowej Polaków w Stralsundzie i Stargardzie/Orte der Zwangsarbeit von Polen in Stralsund und Stargard

Jolanta Aniszewska, Andrzej Bierca, Petra Clemens
[Prora 2011 r.]

Publikacja, w postaci dwóch jednorodnych tomów, jeden w j. polskim drugi w j. niemieckim, powstała w oparciu o dostępną literaturę tematu oraz archiwalia pozyskane w wyniku licznych kwerend przeprowadzonych w zasobach archiwalnych m.in.: Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu, Instytutu Zachodniego w Poznaniu, Oddziału IPN w Warszawie, Oddziału IPN w Szczecinie, Archiwum Państwowego w Szczecinie, Archiwum Państwowego w Gorzowie, Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego w Międzyrzeczu, Stralsunder Stadtarchiv (Archiwum Miasta Stralsund), Landesarchiv Greifswald (Archiwum Krajowego w Greifswaldzie). Część książki, opracowana przez stronę niemiecką (P. Clemens), ukazuje miejsca pracy i zamieszkania polskich robotników przymusowych w Stralsundzie. W części publikacji opracowanej przez pracowników stargardzkiego Muzeum (J. Aniszewska, A. Bierca) omówiono miejsca pracy i losy głównie polskich robotników przymusowych, jeńców wojennych i więźniów obozów koncentracyjnych wykorzystywanych do niewolniczej pracy w Stargardzie i w okolicznych miejscowościach w latach II wojny światowej.

Publikacja jest efektem polsko – niemieckiego projektu badawczego pt.: Miejsca pracy przymusowej w okresie nacjonalnego socjalizmu w Stralsundzie i w Stargardzie – wspólna rekonstrukcja”. Projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Operacyjnego Celu 3 „Europejska Współpraca Terytorialna” – „Współpraca Transgraniczna” Krajów Meklemburgia – Pomorze Przednie/Brandenburgia i Rzeczpospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) 2007 – 2013 (projekt nr: INT – 09 – 0012). Projekt od 2009 r. był realizowany przez PRORA-ZENTRUM e. V. i Muzeum w Stargardzie.

Po stronie niemieckiej publikacja miała swoją premierę 18 listopada 2011 r. w Starlsundzie. Polska prezentacja publikacji miała miejsce 2 grudnia 2011 r. w Stargardzie.

aktualizowano: 2013-09-25
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: