aktualizowano: 2013-11-14 Odsłon: 2653

Pomorze Zachodnie w latach 50. i 60. w fotografii Tadeusza Białeckiego

Data rozpoczęcia: 26.09.2013
Data zakończenia: 31.10.2013

Wystawa jest elementem ochodów Europejskich Dni Dziedzictwa, a jest współorganizatorami, obok MAH w Stargardzie, jest Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Terra Incognita z Chojny, Muzeum Historii Kamieńskiej oraz Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.

W latach 50. XX wieku, a także w latach późniejszych, aparat fotograficzny należał do dóbr luksusowych, a sztuka fotografowania uprawiana była przez nielicznych (m.in. ze względu na stosunkowo wysokie koszty negatywów i wywołaczy). Zdjęcia wykonywano najczęściej, aby zatrzymać w kadrze ludzi i wydarzenia wyjątkowe - śluby, pogrzeby. Zdecydowanie rzadziej kierowano obiektyw na otoczenie, które wówczas wciąż jeszcze było szare, smutne i obce.

Dzięki fotografiom Profesora Tadeusza Białeckiego możemy zobaczyć, jak wielkie zmiany zaszły w wyglądzie pomorskich miast i miasteczek w ostatnich dekadach. Ma to szczególne znaczenie dla młodych mieszkańców regionu. Fotografie zamieszczone w tym albumie przybliżają im rzeczywistość, której już nie ma, oddziałują na emocje, a umiejętnie wykorzystane przez nauczyciela historii mogą przyczynić się do zainteresowania historią małej ojczyzny i budowania świadomości regionalnej.

Z recenzji katalogu dr hab. Małgorzaty Machałek

Wystawie twarzyszy katalog, który można nabyć m.in. w Muzeum przy Rynku Staromiejskim oraz w naszym sklepie internetowym.

Wystawę można zwiedzać do 31 października 2013 r.

Zapraszamy!

aktualizowano: 2013-11-14