aktualizowano: 2018-04-16 Odsłon: 2548

Telewizor, meble, mały fiat... oto marzeń szczyt

Data rozpoczęcia: 23.01.2018
Data zakończenia: 15.04.2018

„Telewizor, meble, mały fiat… oto marzeń szczyt” – tymi słowami w piosence „Nie płacz Ewka” zespół Perfect przewrotnie opisywał w roku 1981 codzienność w Polsce. Oddają one pragmatyzm oraz przyziemność oczekiwań ówczesnych ludzi, a dzisiaj przywołują nostalgię i miłe wspomnienia u osób, które w latach 80. XX wieku wchodziły w dorosłość. 
 
 
Wystawa jest próbą pokazania wycinka owej codzienności, iluzją krótkiej wizyty w typowym mieszkaniu schyłku PRL-u i jednym ze sposobów uświadomienia najmłodszego widza, jak wiele zmieniło się w jego otoczeniu w ciągu trzydziestu ostatnich lat.
 
 
Jak wyglądało legendarne M-3? Jaka moda panowała we wzornictwie użytkowym? Czy to prawda, że każdy „duży pokój” wyglądał tak samo? Do czego służył prodiż, do czego farelka i jaka była rola samowara? Ile razy trzeba było zakręcić tarczą, by wyjść na międzymiastową? Na te i inne pytania znaleźć można odpowiedź na wystawie z drobną pomocą broszury, która łączy w sobie funkcje katalogu wystawy oraz przewodnika edukacyjnego. 
 
 
 
Wszystkie eksponaty na wystawie „Telewizor, meble, mały fiat… oto marzeń szczyt” są autentycznymi, oryginalnymi przedmiotami wykonanymi przed 1989 rokiem. Część z nich pochodzi ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Wystawa jednak nie doszłaby do skutku bez wsparcia instytucji i osób prywatnych, które swoimi wypożyczeniami i darami zasiliły ekspozycję. Znaczna część mebli i sprzętów została użyczona przez Ośrodek Dokumentacji Dziejów Ziemi Goleniowskiej oraz Zespół Szkół nr 2 w Stargardzie im. Mikołaja Kopernika.
 
Równie serdeczne podziękowania należą się osobom, które tak licznie wyposażyły duży pokój, kuchnię i pokój młodzieżowy w przedmioty, które nierzadko po dziś dzień są używane w ich domach.
 
Jadwiga Abramowicz
Zdzisława Abramowicz
Wojciech Aniszewski
Teresa Antczak
Andrzej Bierca
Marcin Burdziej
Teresa Czajewska
Katarzyna de Weyher
Maciej Dura-Pomarański
Małgorzata Jańczak
Henryka Kozłowska
Anita Kubera
Tomasz Kulaziński
Piotr Kwaśniak
Urszula Mikuła
Agnieszka Motyl
Maria Niedźwiedź
Robert Paduch
Alfred Piotrowski
Magdalena Pękała
Katarzyna Rubas
Ludmiła Sabadini
Magdalena Sobolewska
Marcin Solski
Karolina Stań
Mirosław Sybidło
Agata Szczepanek
Piotr Tarnawski
Tomasz Wilk
Agnieszka Zaręba
 
Autorką i kuratorką wystawy jest Joanna Fijałkowska.
aktualizowano: 2018-04-16
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: