aktualizowano: 2013-09-19 Odsłon: 3286

Kwartał IX

W grudniu 2008 roku zakończyły się trwające 14 miesięcy ratownicze badania wykopaliskowe na jednym z dawnych kwartałów Starego Miasta tzw. Kwartale IX. Przeznaczony do badań obszar obejmujący ponad 11 000 m². sprawiał, że badania te były największymi w swoim czasie badaniami archeologiczno-architektonicznymi na terenie Pomorza Zachodniego wykonywanymi w mieście.

Wykopaliska na obszarze Kwartału IX przyniosły szereg informacji na temat użytkowania badanego obszaru na przestrzeni ponad dwóch tysięcy lat. Najstarszymi śladami osadniczymi były obiekty związane z ludnością kultury łużyckiej, które na podstawie materiału ceramicznego można datować na okres Hallstatt D. W środkowej części kwartału natrafiono na pozostałości szkieletowego cmentarzyska wczesnośredniowiecznego datowanego wstępnie na podstawie zabytków ruchomych na X-XII w., które należy wiązać z mieszkańcami ówczesnego grodu i podgrodzia. Najbardziej interesującym odkryciem, datowanym wstępnie na koniec XIV stulecia są pozostałości pracowni odlewniczej zlokalizowane pod niepodpiwniczoną kamienicą narożną kwartału przy ul. Bolesława Chrobrego, na parceli 12. Odkryto tam piec do topienia metalu, setki fragmentów form odlewniczych grapenów i dzwonów oraz odpady brązowe pozostałe po procesie odlewniczym. Odkrycie potwierdza istnienie w mieście warsztatów odlewniczych, o których pośrednio donoszą źródła pisane z XV w. Na terenie Kwartału IX odkryto również kilkanaście latryn i studni z których pozyskano przeróżne przedmioty codziennego użytku.

W trakcie badań pozyskano ponad 170 000 fragmentów tzw. Zabytków masowych (ceramika, szkło czy detal architektoniczny), oraz ponad 1170 zabytków wydzielonych (monety, sprzączki, przedmioty drewniane czy skórzane). Wyniki badań zaprezentowano na otwartej w czerwcu 2009 wystawie pt: „MIĘDZY TRAKTEM A TARGIEM DRZEWNYM. Badania archeologiczne kwartału staromiejskiego w Stargardzie”.

aktualizowano: 2013-09-19
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: