W dniach 15 i 16 maja 2008 r. Muzeum w Stargardzie wraz z Urzędem Miejskim, Instytutem Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego i Instytutem Prahistorii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz pomocy Stargardzkiego Centrum Kultury zorganizowano w sali kino-teatru SCK międzynarodową konferencję naukową, której głównym tematem był klasztor w średniowiecznym mieście północnej Europy.
Referaty dotyczyły nie tylko życia klasztornego i jego związków z miastem, ale również przedstawiały kulturę duchową, materialną i artystyczną klasztorów.
W 2008 roku stargardzki kościół św. Jana Chrzciciela obchodzi swoje 600. lecie. W 1408 roku rozpoczęto budowę nowego, późnogotyckiego kościoła, który szczęśliwie dotrwał mimo wielu kataklizmów dziejowych do dziś. Z jego historią związany jest nierozerwalnie zakon joannitów - jeden z dwóch zakonów osadzonych w Stargardzie. Drugim zakonem średniowiecznego Stargardu byli augustianie-eremici. Klasztor nie istnieje już kilkaset lat, a kościół rozebrany został w latach 1819-1820. Na terenie dawnego kościoła klasztornego, jak i klauzuli, prowadzone są od trzech lat badania archeologiczno-architektoniczne, które przyniosły wiele ciekawych odkryć.