ost. aktualizacja: 2016-05-17 Odsłon: 10883

…a gdyby Stargard był stolicą mody?

W ciepłą majową sobotę, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie stało się centrum szyku i stylu! 

W tę wyjątkową, Stylową Noc Muzeów, każdy mógł spróbować świata mody na najwyższym poziomie! Na Rynku Staromiejskim przez ten jeden wieczór otworem stanęła pracownia siedemnastowiecznego krawca, zaprosił w swe progi salon mody, w którym obejrzeć można było wspaniałe ubiory dam i gentlemanów z XVIII wieku. Była też okazja by spróbować sztuki projektowania ubrań w stylu lat najnowszych, gdzie inspiracją był jeden z największych artystów-projektantów – Alexander McQueen! "Apteka pod Złotą Gwiazdą" zaś oferowała wytwarzane przez swoich farmaceutów kosmetyki: puder na niewiasty lica w ilości, którą może być otynkowana kamienica, krem różany damasceński, wodę toaletowa królowej węgierskiej, czernidło do wąsów czy też pomadę do pielęgnacji brody i włosów.


Basteja również przemieniła się w miejsce, gdzie spotykają się najszykowniejsi przedstawiciele stargardzkich elit. Salon jubilerski z kosztownościami prosto z kufra, Casino „Basteja” gdzie można było wygrać lub stracić fortunę – to tylko część atrakcji jaka czekała na stargardzian!


Żądnych przygód zaprosiliśmy w jeszcze odleglejsze czasy, bo do średniowiecza, w które zabrał tajemniczy mnich, który w blasku pochodni opowiedział o najznakomitszym dziele gotyku na Pomorzu…

Stylowa Noc Muzeów odbyła się 14 maja, w godzinach 18:00-24:00 w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie.

Tej nocy odwiedziło nas 1849 osób! Wykonawców biżuterii było ponad 200, szalonych i twórczych projektantów ponad 60, a hazardzistów w kasynie zawitało 67.

Było wesoło, kolorowo, czasem nastrojowo, a czasem bardzo imprezowo. Wykonano setki zdjęć z naszymi pracownikami i wolontariuszami, którzy jak zwykle stanęli na wysokości zadania i doskonale poradzili sobie z rolą kilkusetletnich modeli Emotikon wink

Dziękujemy bardzo gorąco wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tej imprezy – bez nich Noc Muzeów zapewne nie byłaby tak udana. Dziękujemy Państwu Danucie i Jerzemu Waliszewskim za arcyciekawe pokazy wyrobu specyfików urodowych. Dziękujemy wolontariuszom: Agnieszce, Weronice, Oli, Kamilowi, Joasi, Dorocie, Mateuszowi, Klaudii, Natalii, Agacie, Kamili, Natalii, Małgosi, Darii i Magdzie.

Dziękujemy wreszcie wszystkim, którzy nas odwiedzili w ten majowy wieczór – to dla Was właśnie zapalamy światła na salach i bawimy się „poważnymi” tematami, zawsze raz do roku!

***

Podczas Stylowej Nocy Muzeów trwały dwa wielkie konkursy, których motywem przewodnim była moda. Konkurs stylizacji historycznych, w którym każda ubrana w stylu XVII-XX wiecznym osoba mogła przemienić się w modela i spróbować swoich sił na wybiegu, oraz konkurs wiedzy o modzie w formie krzyżówki – podobno bardzo trudnej i wymagającej wnikliwego przyjrzenia się naszym wystawom. Emotikon wink

Do pierwszego konkursu zgłosiły się cztery osoby – trzy panie i jeden pan, oraz sześć zespołów – prezentacji grupowych i dzieci. Wszyscy zostali nagrodzeni! 

W Kategorii damskiej pierwsze miejsce zajęła pani Mariola Łada-Siwiec, drugie – pani Małgorzata Jabłońska, zaś trzecie – pani Marta Miszuk.W Kategorii damskiej pierwsze miejsce zajęła pani Mariola Łada-Siwiec, drugie – pani Małgorzata Jabłońska, zaś trzecie – pani Marta Miszuk.Emotikon smile W Kategorii damskiej pierwsze miejsce zajęła pani Mariola Łada-Siwiec, drugie – pani Małgorzata Jabłońska, zaś trzecie – pani Marta MiszukPan Jędrzej Olechno jako jedyny reprezentant swojej kategorii otrzymał nagrodę główną.Grupy i dzieci reprezentowały natomiast kategorię specjalną, w której pierwsze miejsce zajęła grupa pięknych pań, czyli: Zuzanna Jarosińska, Jana Gujwan oraz Joanna i Małgorzata Baturo (numer 2). Drugie miejsce zajęła przeurocza Amelia Chrobocińska (numer 3), zaś trzecie - kolorowa grupa z Zespołu Szkół nr 2 (numer 1). Wyróżnienia otrzymały Zuzanna i Joanna Orzechowskie (nr 4), Izabela i Barbara Poniżnik (nr 5) oraz Alicja Listwan (nr 6).

Pan Jędrzej Olechno jako jedyny reprezentant swojej kategorii otrzymał nagrodę główną.

Grupy i dzieci reprezentowały natomiast kategorię specjalną, w której pierwsze miejsce zajęła grupa pięknych pań, czyli: Zuzanna Jarosińska, Jana Gujwan oraz Joanna i Małgorzata Baturo (numer 2). Drugie miejsce zajęła przeurocza Amelia Chrobocińska (numer 3), zaś trzecie - grupa z Zespołu Szkół nr 2 (numer 1). Wyróżnienia otrzymały Zuzanna i Joanna Orzechowskie (nr 4), Izabela i Barbara Poniżnik (nr 5) oraz Alicja Listwan (nr 6).

Nagrodami w tym konkursie były: sesja zdjęciowa w stylu glamour ufundowana przez Studio Fotograficzne Mamma, bony zakupowe w sklepach w Galerii Starówka ufundowane przez sklepy: Triumph, O la la, Gatta, Obsession, Giacomo Conti, Multibrand i kolacja w restauracji Sphinx oraz vouchery na urodziny i do escape room w naszym muzeum. Emotikon smile

W drugim konkursie natomiast nagrodziliśmy aż dwanaście osób! Hasłem konkursowym, które należało odnaleźć w krzyżówce był cytat Coco Chanel "Moda przemija, styl pozostaje". Wśród wylosowanych nagród znalazły się bony na zakupy w Galerii Starówka w sklepach: O la la, Gatta, Triumph, Butik, perfumy Giacomo Conti oraz vouhery na urodziny i escape room w Bastei oraz nasze publikacje.

Partnerzy Stylowej Nocy Muzeów 2016:

       

Sponsorzy nagród - sklepy w Galerii Starówka w Stargardzie:

         

      

Sponsor nagrody - Studio Fotograficzne

 


Basteję będzie można zwiedzić bezpłatnie 14 maja 2016 w godz. 18:00-24:00 w ramach Dni Otwartych Unii Europejskiej

ost. aktualizacja: 2016-05-17
cofnij drukuj do góry