aktualizowano: 2015-04-29 Odsłon: 2305

Z Kresów na kresy... Stargardzcy Sybiracy

Najnowsza wystawa plenerowa już w Parku Chrobrego!

Z miast kresowych, wschodnich osad i wsi,

Z rezydencji, białych dworków i chat
Myśmy wciąż do Niepodległej szli,
Szli z uporem, ponad
dwieście lat!

Marian Jonkajtys, Hymn Sybiraków

 

 

                Sybir – to słowo symbol. W polskiej historii jest ono synonimem przymusowego zesłania. Doświadczenie zsyłki stało się udziałem kilku pokoleń Polaków, nie tylko powstańców i żołnierzy, ale i kobiet oraz dzieci. Przyjęło się, że Sybirakami są wszyscy zesłańcy niezależnie od miejsca ich pobytu w Rosji carskiej czy też ZSRR – nie zawsze była to bowiem Syberia w sensie geograficznym.

           Koło Terenowego Związku Sybiraków w Stargardzie założone zostało 22 października 1989 r. Sześć lat później zostało ono przekształcone w Oddział Rejonowy w Stargardzie. W tym czasie zrzeszało ono sześćset członków mieszkających w blisko pięćdziesięciu miejscowościach powiatu stargardzkiego. Najliczniejszym skupiskiem było miasto Stargard.

Przez długie powojenne lata w publicznej zbiorowej świadomości zesłania, które miały miejsce w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu były tematem owianym milczeniem. Wśród tych, którzy powrócili z Sybiru wspomnienia były jednak żywe i bolesne.

Zapraszamy na najnowszą wystawę plenerową, składającą się z 14 plansz - od 20 marca 2015 r. można ją oglądać w Parku Chrobrego.

Autorką tekstów wystawy jest Jolanta Aniszewska.

aktualizowano: 2015-04-29
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: