Data rozpoczęcia: 02.03.2010
Data zakończenia: 31.05.2010
Synonimem bogactwa i luksusu bywały i nadal bywają przedmioty, którymi ludzie otaczają się w swoich domach. Świadczą one o panujących zwyczajach i modzie, gustach estetycznych właścicieli, a także o poziomie ich zamożności.
Wystawa „Czar (nie)zwykłych przedmiotów”, to wystawa obiektów bardzo różnych: zwyczajnych, powszechnych, kosztownych i rzadkich. Celem ekspozycji nie było odtwarzanie „kultury domu”, obyczajowości i zwyczajów. W jednej przestrzeni ekspozycyjnej zgromadzono przedmioty, które często dzieli czas, proweniencja, poziom artystyczny i historyczny. Są tutaj przedmioty banalne i popularne dawniej, dzisiaj za to zupełnie zapomniane, a także rzadkie i wyjątkowe kiedyś – dzisiaj zaś powszechne. Są także obiekty, których nazwy odeszły w zapomnienie, albo takie, których forma budzi zdziwienie.
Na ekspozycję składa się około 600 eksponatów wypożyczonych z:
- Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach
- Muzeum Narodowego w Szczecinie
- Muzeum Okręgowego w Toruniu
- Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
- Muzeum w Lęborku
- Muzeum w Szczecinku
- Muzeum Ziemi Wałeckiej w Wałczu
- zbiorów własnych Muzeum w Stargardzie
- oraz kolekcji prywatnych
Na wystawie zobaczyć można m.in. prototypy powszechnych dzisiaj sprzętów „AGD”: lodówkę, pralki, żelazka, odkurzacz; stroje i akcesoria garderoby z początków XX w.; sztućce, nakrycia stołowe; rowery; urządzenia do odtwarzania dźwięku; przyrządy do robótek ręcznych itd. Szersze informacje na temat wystawy i prezentowanych na niej obiektów znajdują się w katalogu wystawy „Czar (nie)zwykłych przedmiotów”. Katalog można nabyć w kasie Muzeum.
Wystawa czynna jest od 3 marca do końca maja 2010 r.
Kontakt w sprawie lekcji muzealnych: Monika Szauman, Piotr Tarnawski.