utworzono : 2013-09-05 Odsłon: 3054

Handel, religia, nauka. Czyli stargardzki klasztor augustianów w świetle badań archeologicznych

Wystawa "Handel, religia, nauka. Czyli stargardzki klasztor augustianów w świetle badań archeologicznych" jest swoistym podsumowaniem trzech sezonów badań prowadzonych na kwartale zamkniętym ulicami Wita Stwosza, Portowej, Klasztornej i Prządki. Celem podjętych w 2005 roku badań było określenie zasięgu i rodzaju zabudowy klasztornej jej losów po sekularyzacji oraz rozmiarów zniszczeń powstałych w trakcie wznoszenia budynków mieszkalnych.

Wyniki badań przerosły nasze oczekiwania. Udało się bowiem odsłonić relikty nie tylko samego kościoła klasztornego ale i znacznie wcześniejszej budowli sakralnej stojącej w tym samym miejscu przejętej i rozbudowanej przez stargardzkich zakonników. Ta niewielkich rozmiarów budowla powstała jeszcze pod koniec XII wieku i była najstarszą świątynią w mieście. Stała na obszarze osady targowej przy trakcie handlowym biegnącym w kierunku Szczecina.

W wykopie, który miał pomóc w określeniu zasięgu zabudowy klasztornej natknęliśmy się na pozostałości średniowiecznego portu miejskiego. Odsłoniliśmy dębowe pale pomostu nabrzeża oraz szereg zabytków związanych ze średniowiecznym szkutnictwem takich jak charakterystyczne klamry i gwoździe używane do budowy łodzi. Same pale stanowiące podstawę nabrzeża również dostarczyły ciekawych informacji. Sekwencje słoi pozwoliły określić datę ścięcia drzew i budowy portu na sam przełom XIII i XIV wieku.

Na przebadanej powierzchni nieco ponad 200 m?. odkryto kilka tysięcy zabytków ruchomych pochodzących z różnych okresów historycznych: od wczesnego średniowiecza aż po czasy nowożytne. Wybór najciekawszych z nich można obejrzeć zwiedzając wystawę. Nasz gość zobaczy między innymi w pełni zrekonstruowane naczynia i kafle, kolorowe witraże pochodzące z kościoła, a także zabytki świadczące o różnych zajęciach stargardzian, takich jak: żegluga, handel, kowalstwo, szewstwo, tkactwo, rybołówstwo, hodowla zwierząt czy szkolnictwo.

Dzięki badaniom antropologicznym przeprowadzonym na szkieletach odkrytych wewnątrz kościoła poznaliśmy również wygląd, strukturę wieku i kondycję dawnych mieszkańców miasta. Wiemy na co chorowali, jak się ubierali, a dzięki prowadzonym obecnie badaniom laboratoryjnym będziemy wiedzieć co jedli i skąd przybywali do Stargardu. Wystawę wzbogaca szereg dokumentów archiwalnych dotyczących historii zakonu i klasztoru augustianów sprowadzonych z Landesarchiv w Greifswaldzie, Stadtarchiv w Stralsundzie oraz z Archiwum Państwowego w Szczecinie.

Dzięki tablicom informacyjnym ekspozycję można zwiedzać samodzielnie lub w grupach zorganizowanych z przewodnikiem.

Dyrekcja, pracownicy oraz kurator wystawy Marcin Burdziej serdecznie zapraszają do odwiedzenia Muzeum i obejrzenia wystawy.

utworzono : 2013-09-05
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: