Data rozpoczęcia: 3.03.2016
Data zakończenia: 18.09.2016
Celem czasowej wystawy „Jaki krój – taki strój…” jest przybliżenie zwiedzającym zmian jakie zachodziły w modzie od XVI do początku XX wieku oraz metodach powstawania strojów. Krawiectwo w obecnych czasach ma zupełnie odmienny charakter od dawnego, dlatego też ważnym punktem ekspozycji jest ukazanie ewolucji zawodu krawca, a także narzędzi, którymi posługiwał się on przy tworzeniu elementów odzieży. Kiedyś krawiec uważany był nie tylko za wytwórcę, ale również za wszechstronnego artystę: kreował modę, wizerunek, przyczyniając się tym samym do tworzenia ogólnego ducha swoich czasów.
Na wystawie zaprezentowano ponad 450 zabytków archeologicznych oraz historycznych z 15 polskich muzeów, a także rekonstrukcje powstałe na podstawie źródeł historycznych, które pozwalają na pokazanie zmian jakie zachodziły w kroju, wykonaniu oraz materiale z jakiego wytwarzano odzież na przestrzeni dziejów. Muzealia zostały rozdzielone pomiędzy dwie przestrzenie: „jaki krój…” – warsztat krawiecki oraz „…taki strój” – salon mody.
Obok przedstawień odzieży w salonie mody można również obejrzeć dodatki do nich oraz biżuterię, które od najdawniejszych czasów były nieodłącznym elementem każdego stroju.
Zabytkom w obu częściach, towarzyszą przedruki grafik oraz rycin prezentujące zarówno pracę krawca (ryciny prezentujące wnętrza warsztatów z różnych okresów), jak i wybrane stroje z różnych epok.
Wernisaż wystawy odbył się 3 marca 2016 roku o godz. 17:00 w Gmachu Głównym Muzeum przy rynku Staromiejskim 3. Otwarciu towarzyszył pokaz mody strojów XVIII-wiecznych prowadzony przez panią Magdalenę Bekier-Hein.
Wystawie towarzyszy katalog pt. „Jaki krój – taki strój…”
Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Zamku Książąt Pomorskich Muzeum w Darłowie, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Muzeum w Koszalinie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Historii Miasta Poznania, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Regionalnego w Szczecinku, Muzeum Narodowego w Warszawie.
Autorkami scenariusza wystawy i jej kuratorkami są Agnieszka Matwiejczuk, Karolina Stań i Iwona Wojciechowska - Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie.
Przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadpodstawowe zapraszamy do skorzytania z naszych lekcji na wystawie "Jaki krój - taki strój"!
Lekcja odbywa się w formie oprowadzania z warsztatami. Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób moda ewoluowała przez ostatnie wieki (XVII, XVIII, XIX, XX i XXI). Dokonamy charakterystyki pochodzących z różnych epok strojów (w tym biżuterii i dodatków), które znajdują się na ekspozycji. Dzieci spotkania będą miały okazję prześledzić zmiany, jakie zachodziły w modzie - począwszy od przykładów krynoliny i gorsetu, skończywszy na surducie i meloniku. Poruszone zostaną także zagadnienia związane z funkcjonalnością i symboliką strojów, które swoją formą i materiałami nierzadko podkreślały zajmowaną pozycję społeczną, rangę i zamożność ich właściciela. Ważnym aspektem aktywnego oprowadzania jest także przyjrzenie się warsztatowi krawca, który dawniej kreował modę i wyznaczał trendy. Poznamy narzędzia, jakim pracował na co dzień, poszukamy odpowiedzi na pytania: kto mógł być kreatorem i dyktatorem mody? Czy pracował pojedynkę, czy za jego sukcesem stało wiele osób? Jak powstawały ubrania? Z czego były wykonywane? Czy kobiety mogły wykonywać zawód krawca?
Spotkanie urozmaicone jest pokazem filmów (mieszkańcy XX wiecznych metropolii i metamorfozy historyczne) oraz warsztatem polegającym na wykonywaniu wisiorków / stylizacji manekinów / wykonywaniu własnych projektów ubrań techniką collge.
Wiek uczestników: 5-18. Czas trwania: 1,5 godz. Miejsce: Wystawa "Jaki krój-taki strój" w gmachu głównym MAH przy Rynku. Zapisy: telefoniczne pod nr 91-578-38-35 lub osobiste w MAH.