Data rozpoczęcia: 23.10.2018
Data zakończenia: 21.04.2019
100. rocznica odzyskania niepodległości przez państwo polskie jest doskonałą okazją do bliższego zapoznania się z historią II Rzeczypospolitej. Z tego też powodu MAH w Stargardzie zaprasza do obejrzenia wystawy czasowej poświęconej polskim formacjom granicznym funkcjonującym w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
Głównym elementem ekspozycji są plansze opisujące historię formacji chroniących granice lądowe i granicę morską. Publikujemy na nich także fragmenty wspomnień ludzi służących w Korpusie Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej, pokazujemy ich udział w uroczystościach państwowych. Osobno poruszamy temat przemytnictwa, które było najpowszechniejszym przestępstwem granicznym oraz przedstawiamy czasopismo „Czaty”, które funkcjonariusze mogli czytać w czasie służby lub po godzinach. Planszom towarzyszą eksponaty tj. mundury, pamiątki filokartystyczne czy też kamień graniczny. Zwiedzający wystawę będą także mogli złożyć życzenia naszej Niepodległej.
Eksponaty zgromadzone na wystawie pochodzą z Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica w Pile, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Książnicy Stargardzkiej oraz Gminy Konarzyny. Zaprezentowane ilustracje oraz archiwalia znajdują się w zbiorach: Waldemara Bocheńskiego, Wojciecha Grobelskiego, Piotra Waseńczuka, kolekcji prywatnych, Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie, Centralnej Biblioteki Geografii i Ochrony Środowiska Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica w Pile, Muzeum Polskich Formacji Granicznych, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Sali Tradycji Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku.
Kuratorem wystawy jest Piotr Tarnawski.
Wystawie towarzyszą lekcje muzealne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych: "Barwy Niepodległej" i "Kształty Niepodległej". Szczegóły: www.muzeum-stargard.pl/pl/edukacja/lekcje/