Data rozpoczęcia: 1.03.2021
Data zakończenia: 10.10.2021
Polska i Polacy…
Wybór monet okolicznościowych przekazanych na przestrzeni lat
przez NBP do zbiorów MAH w Stargardzie
W stargardzkim Muzeum znaczącą część dość obszernego zbioru numizmatów stanowią monety okolicznościowe emitowane przez Narodowy Bank Polski. Od 1973 roku do dziś, rokrocznie Bank Centralny RP wzbogaca kolekcję numizmatów MAH w Stargardzie, przekazując kolejne emisje. Wśród nich znajdują się monety obiegowe, kolekcjonerskie i tzw. próby.
Monety kolekcjonerskie są również obowiązującym w Polsce prawnym środkiem płatniczym. Bite są one jednak w znacznie mniejszych nakładach. Monety te upamiętniają ważne dla Polski wydarzenia, postacie i rocznice historyczne związane m.in. ze światem sztuki, kultury, nauki, przyrody i sportu. Wykonywane są z metali szlachetnych, ale mogą być uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów, np. bursztynu, cyrkonii, szkła czy drewna.
Wyjątkową kategorię stanowią monety próbne: srebrne i niklowe, obiegowe i kolekcjonerskie. Te ostatnie bito w ilości 500 sztuk, z czego połowa trafiała do wybranych muzeów. Spośród nich do najciekawszych należą te, których nie powielono potem w innych materiałach, w wersjach wielonakładowych.
Oprócz pojedynczych wątków, NBP emituje monety okolicznościowe w różnych seriach tematycznych. Na wystawie prezentowane są wybrane monety okolicznościowe (spośród monet obiegowych i kolekcjonerskich) wyemitowane w ramach serii tematycznych związanych z Polską i Polakami:
Wybór monet okolicznościowych (spośród monet obiegowych, kolekcjonerskich i tzw. prób) emitowanych przez NBP poza seriami, jako pojedyncze tematy, został na ekspozycji zaprezentowany w poniższych grupach tematycznych:
W 2007 r. wyemitowano monetę o nominale 2 zł w ramach serii Historyczne Miasta w Polsce z widokiem wschodniej pierzei Rynku (kamienice, w których mieści się siedziba Muzeum) oraz Kościoła Najświętszej Marii Panny w Stargardzie. Moneta ta również znajduje się na prezentowanej wystawie.