Wystawy plenerowe

wystawa plenerowa

Wystawy plenerowe

Park im. Bolesława Chrobrego

Pozytywnym efektem wystaw plenerowych umieszczonych w przestrzeni miejskiej jest ich nieograniczona dostępność dla szerokiego grona widzów. Głównym miejscem prezentacji tego typu przygotowanych przez stargardzkich muzealników są systemy wystawiennicze zainstalowane w Parku Bolesława Chrobrego. Część ekspozytorów poświęcona została jednemu ze stargardzkich epizodów z czasu wojny trzydziestoletniej. Obok parkowego placu zabaw zamontowano system do ekspozycji czasowych. Ich tematyka najczęściej odnosi się do historii miasta i jego mieszkańców poprzez wieki. Wśród nich są wystawy o charakterze rocznicowym, okazjonalnym lub też będące elementem wydarzeń takich jak np. Europejskie Dni Dziedzictwa. Cyklicznie, od 2017 roku, prezentowane są wystawy o tematyce powojennej, które są elementem obchodów Dnia Pionierów Stargardu.



Wokół stołu księcia Jana Fryderyka

Wernisaż: 3 lipca 2025 o godzinie 17:00 - Rynek Staromiejski w Stargardzie

Plenerowa ekspozycja przybliża niezwykłą historię jednego z najciekawszych pomorskich zabytków renesansu: dziesięciokątnego stołu łowieckiego z 1598 roku, związanego z postacią księcia szczecińskiego Jana Fryderyka i jego znamienitego gościa – elektora brandenburskiego Jana Jerzego.

Centralnym elementem wystawy jest kamienny stół, który – według przekazów – został ustawiony w miejscu, gdzie elektor upolował okazałego jelenia. Zabytek przetrwał wojny, zmienne losy rezydencji oraz upływ czasu. Odnaleziony został w 2020 roku w ogrodzie dawnego nadleśnictwa Friedrichswalde (obecnie Sowno-Podlesie) przez Marka Szuberta i trafił do zbiorów Muzeum. Konserwacji podjęła się Lidia Piotrowska-Cześnik, przywracając stołowi dawny blask i zabezpieczając go na przyszłość.

Wystawa ukazuje nie tylko sam stół, ale także kontekst historyczny i kulturowy. Zwiedzający dowiedzą się więcej o rezydencji myśliwskiej Friedrichswalde, wybudowanej w 1583 roku przez księcia Jana Fryderyka, która była ośrodkiem polowań, dyplomatycznych spotkań i renesansowego splendoru.

Autorami koncepcji wystawy są Marcin Majewski i Monika Ogiewa-Sejnota.

Wernisaż: 3 lipca 2025 o godzinie 17:00 na Rynku Staromiejskim w Stargardzie.

Wystawa będzie dostępna przez całe lato 2025 roku.

Ilustracja: fragment obrazu Łukasza Cranacha Starszego, Scena myśliwska przy zamku Hartenfels, 1540. Domena publiczna.



8. Dzień Pionierów Stargardu. "Stargard/Starogród na powojennej pocztówce”.

Wystawa plenerowa:

O godzinie 12.00 Muzeum zaprasza do Parku Chrobrego na otwarcie wystawy plenerowej "Stargard/Starogród na powojennej pocztówce”. Zaprezentowane zostaną wyselekcjonowane pierwsze polskie, powojenne karty pocztowe ukazujące Stargard, które znajdują się w zbiorach MAH. Kuratorami i autorami są: kustosz Andrzej Bierca i kustosz Piotr Tarnawski.