Wystawy stałe

Muzeum przy Rynku Staromiejskim

Stargard - miejsce z historią.
Stargard od czasów późnego średniowiecza do lat 20. XX wieku.

Muzeum w Bastei

Na czterech kondygnacjach, poprzez ponad 300 zabytków i około 1000 rycin, map, archiwaliów, druków, dokumentów, fotografii czy pocztówek w multimediach prezentowana jest historia miasta od czasów sprzed jego lokacji po początek XX wieku.

Zwiedzanie zaczynamy od poziomu -1, który jednocześnie pokazuje najwcześniejsze dzieje Stargardu, czyli średniowiecze. Kolejne sale wystawowe przenoszą nas w czasie aż do epoki przemysłowej, czyli przełomu XIX i XX stulecia...

Religia. Sztuka sakralna. Nauka

Na pierwszym poziomie znajduje się ekspozycja pokazująca Stargard jako jedno z najciekawszych pod względem urbanistycznym i historycznym miast na Pomorzu. Widzowie znajdą tutaj mapy, plany i widoki miasta, przedmioty pochodzące z tutejszych świątyń, a także liczne obiekty świadczące o naukowym i duchowym rozwoju miasta, w tym portrety i druki poświęcone tutejszym humanistom - pastorom, kaznodziejom, teologom i rektorom znanych szkół i uczelni. Jedno ze stanowisk omawia znakomite dzieło sztuki gotyckiej - Poliptyk świętojański, ołtarz z kościoła św. Jana Chrzciciela.

Wśród eksponatów na szczególną uwagę zasługuje datowany na ok. 1330 r. krzyż procesyjny z kościoła Mariackiego, pochodzący z warsztatu lubeckiego mistrza Johanna Apengetera.

Miasto i samorząd. Rzemiosło i handel

Drugi poziom pokazuje Stargard na tle epoki zwracając uwagę na jego zmienną przynależność polityczną, funkcjonowanie samorządu miejskiego, kontakty handlowe i rozwój gospodarczy. Jednym z prezentowanych tutaj eksponatów jest stargardzki miecz katowski.

Koga pokazana w postaci hologramu przywołuje ważny okres w dziejach miasta - jego członkowstwo w Hanzie. O rozwoju gospodarczym miasta świadczą liczne wyroby rzemieślnicze. Na wystawie zostały one pokazane jedynie w wyborze wyrobów siedmiu rzemiosł. W gablotach odnaleźć też można pochodzące z mieszczańskich domów, importowane przedmioty codziennego użytku, a także plomby towarowe, monety ze stargardzkich mennic oraz numizmaty z wielu innych miast, świadczące o kontaktach handlowych Stargardu.

Wojna i pożoga w XVII w.

Kataklizmy których doświadczyło miasto i całe Pomorze w XVII w. zwiastować miała „ogoniasta gwiazda” - kometa widziana nad Stargardem, opisana przez miejskiego fizyka, medyka i astrologa Davida Herlitza. Wojna trzydziestoletnia i śmierć Bogusława XIV, ostatniego władcy z rodu Gryfitów, a także wielki pożar z 1635 r., w którym spłonęło niemal całe miasto nad Iną - taki obraz kreślony jest poprzez prezentowane tutaj militaria i multimedia. Ważną część ekspozycji zajmuje wątek poświęcony astrologii.

Miasto u progu nowoczesności

Ostatni poziom wystawienniczy wprowadza nas w epokę przemysłową, która także w Stargardzie była przełomowa. Pokazuje etapy dynamicznego rozwoju miasta oraz najważniejsze inwestycje tego czasu. Tutaj widzowie znajdą informacje o wybranych wydarzeniach z życia miasta i związanych z nimi ludziach, zmianach wyglądu stargardzkich ulic i najważniejszych instytucjach minionego czasu. Tutaj także opowiadamy o stargardzkim garnizonie, I wojnie światowej oraz o obozach dla jeńców wojennych i osób internowanych już po zakończeniu wojny. Elementem wystawy otwierającym ją na współczesność jest Sfera Multitouch pozwalająca na wędrówkę szlakiem 15 południka.


Aptekarstwo pomorskie i stargardzkie na przestrzeni wieków.

Muzeum przy Rynku Staromiejskim

Wystawę stałą „Aptekarstwo pomorskie i stargardzkie na przestrzeni wieków” można oglądać od 17 czerwca 2010 r. w gmachu głównym Muzeum przy Rynku Staromiejskim 3.

Ekspozycja składa się z trzech części: pierwsza prezentuje najstarsze zabytki z aptek pomorskich można tu zobaczyć całe kolekcje szkła do nalewania leków, naczynia ceramiczne, butelki kamionkowe na wody mineralne oraz wazę majolikową na wodę z włosów Wenery (odmiana paproci) z wizerunkiem biskupa św. Luppa. Ta część przedstawia również na 11 planszach dzieje aptekarstwa od XV wieku.

Druga część to ekspedycja, gdzie znajdują się zabytkowe eklektyczne meble z 1889 roku, pochodzące z apteki „Pod Złotą Gwiazdą” przy ul. Wyszyńskiego w Stargardzie. Wykonano je z orzecha europejskiego, z dodatkiem szlachetnych gatunków drewna. Na meblach znajduję się kolekcja naczyń aptecznych w postaci: puszek porcelanowych, drewnianych, flakonów i butelek ze szkła oranżowego, przeźroczystego, kryształowego oraz naczynia specjalne na trucizny.

Ostatnią część wystawy stanowi laboratorium galenowe gdzie do obejrzenia są wyciskarki oraz krajalnica do ziół, perkolator, urządzenia do przygotowywania pigułek, maści, czopków, a także służące do obróbki cieplnej takie jak piecyki i łaźnie.



Dzień po dniu... Stargard 1945 - 1989

Muzeum przy Rynku Staromiejskim

Wystawa stała "Dzień po dniu... Stargard 1945 - 1989", prezentowana od 11 marca 2008 r. w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie, to pierwsza tak obszerna prezentacja powojennej historii miasta. Ekspozycja ukazuje codzienne życie mieszkańców oraz ważne wydarzenia, które kształtowały miasto. Autorka, dzięki kwerendzie w materiałach źródłowych i prasie, przypomniała mało znane fakty z tego okresu.

Wystawa szczegółowo przedstawia życie codzienne stargardzian, ich problemy oraz chwile radości i dumy. Każda dekada została opisana z uwzględnieniem istotnych wydarzeń, takich jak zmiana przynależności państwowej miasta, obecność niemieckich mieszkańców oraz jeńców wojennych i robotników przymusowych. Ważnym elementem ekspozycji są powojenne migracje ludności, kiedy to Polacy z Kresów i Polski Centralnej zaczęli odbudowywać miasto. Wśród powstałych wówczas zakładów wyróżnia się ZNTK, a kolej stanowiła kluczowy element gospodarki Stargardu.

Lata 60. przyniosły zmiany urbanistyczne, kiedy to zniszczone przez wojnę kamienice Starego Miasta zostały zastąpione szarymi blokami. Wystawa porusza również problemy mieszkańców, takie jak brak mieszkań czy niedobór towarów, a także wydarzenia, takie jak powódź w 1979 r. Mimo trudności, Stargardzianie mogli pochwalić się sukcesami sportowymi, zwłaszcza w lekkoatletyce, kolarstwie i pływaniu. Kulturowe wydarzenia, takie jak "Dni Stargardu", które rozpoczęły się w 1964 r., wciąż mają duże znaczenie w życiu miasta.

Na 80 planszach, wypełnionych tekstami, zdjęciami i dokumentami, mieszkańcy mogą śledzić historię Stargardu. Dla starszych to powrót do przeszłości, a młodsze pokolenia mają szansę poznać dzieje miasta i jego mieszkańców.