Wystawy czasowe

wystawa czasowa

Orzeł czy reszka? Monety w historii, historia w monetach

Muzeum przy Rynku Staromiejskim

Czas trwania: od 10 maja 2025


Zapraszamy na otwarcie najnowszej wystawy czasowej „Orzeł czy reszka? Monety w historii, historia w monetach”, którą będzie można zobaczyć od 10 maja, w gmachu głównym przy Rynku Staromiejskim 3.

Wystawa ta stanowi opowieść o pieniądzu, jako świadku historii. Zaprezentowane monety pochodzą z różnych okresów – od starożytności po czasy współczesne, z uwzględnieniem monet kolekcjonerskich, wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski.

Zwiedzający będą mieli okazję dowiedzieć się czym był talar, kwartnik, czy dukat, jaką walutą płacono zaświatach, jak właściwie powstają monety okolicznościowe oraz jakie pieniądze obowiązywały za czasów pierwszego króla Polski.

Wystawa ta, skierowana jest do szerokiego grona odbiorców – zarówno do pasjonatów historii i numizmatyki, jak i osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę o dawnych monetach, i nie tylko.

Prezentowane eksponaty pochodzą w całości ze zbiorów numizmatycznych Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie.



Skarby współczesnej numizmatyki. Wybrane banknoty i monety darowane Muzeum Archeologiczno-Historycznemu w Stargardzie przez Narodowy Bank Polski w 2024 roku

Basteja

Czas trwania: marzec 2025 – kwiecień 2025

Znaczącą część zbioru monet MAH w Stargardzie stanowią obiekty emitowane przez Narodowy Bank Polski, które są przekazywane przez NBP w darze dla Muzeum. Wśród nich znaleźć można zarówno monety obiegowe, jak i kolekcjonerskie. Tym razem prezentujemy banknoty oraz monety kolekcjonerskie podarowane w roku 2024 (wyemitowane w latach 2022 i 2023), a więc jest to najnowszy przekaz. Treścią tych monet są kontynuacje serii m.in. wielcy polscy ekonomiści, wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni, skarby Stanisława Augusta) lub tematy indywidualne (m.in. XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny, odsiecz wiedeńska, Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi). Kruszcem używanym do ich produkcji jest przede wszystkim srebro - próba Ag 925 i Ag 999. Ciekawostką są polimerowe banknoty upamiętniające 550 urodziny Mikołaja Kopernika.