m

Dni Historyczne 2019

ost. aktualizacja: 2019-06-24 Odsłon: 4868

Historyczne Dni Stargardu 2019

W dniach 22 i 23 czerwca 2019 odbyły się Historyczne Dni Stargardu. Razem z naszymi pracownikami można było zwiedzić mniej znane, czy tez jeszcze nie odkryte miejsca i posłuchać jaka była ich historia. Dla miłośników gier przygotowaliśmy popołudnie z planszówkami oraz I Quiz Gryfa, w którym wzięło udział 12 drużyn. Ponad to w gmachu głównym MAH można było spotkać się z kuratorem wystawy "Dawno temu na budowie" lub posłuchać wykładu dotyczącego najnowszych odkryć i nabytków archeologicznych naszego muzeum. Łącznie we wszystkich aktywnościach towarzyszyło nam około 400 osób!

  /fot.: Sławek Alex /
/fot.: Sławek Alex /
  /fot.: Sławek Alex /
/fot.: Sławek Alex /
  /fot.:  Sławek Alex /
/fot.: Sławek Alex /
  /fot.: Sławek Alex /
/fot.: Sławek Alex /
► więcej

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Dni Historycznych Stargardu 2019. Autorami zdjęć są pracownicy MAH: J. Fijałkowska, P. Antczak, T. Czajewska, A. Motyl a także Sławek Alex oraz Joanna Jonko.

 

 

 

 

MUZEUM ZA ZŁOTÓWKĘ

Z okazji Dni Stargardu 2019 zapraszamy do skorzystania z oferty - Muzeum za złotówkę! Przez dwa dni, 22 i 23 czerwca 2019, w godz. 10:00-17:00, będzie można zwiedzić nasze oba obiekty, czyli gmach główny przy Rynku Staromiejskim 3 oraz Basteję w parku Piastowskim, za jedyne 1 PLN! Zapraszamy serdecznie!

 

ODKRYJ STARGARD Z MUZEUM!

W ramach Dni Historycznych - Dni Stargardu 2019 po raz drugi zapraszamy na serię spacerów historycznych po (nie)znanych i (nie)odkrytych miejscach w naszym mieście! Przewodnikami będą muzealnicy, którzy pokażą tajemnicze zakątki i ciekawostki związane ze Stargardem i jego historią.

22 czerwca (sobota) od godz. 11:00:
„Stargardzkie Pompeje –odsłona II. Relikty średniowiecznych i nowożytnych piwnic kamienic przy dawnej ulicy Targ Drzewny. Okiem historyka sztuki i archeolożki prowadzącej tam badania”
Wejścia grup do podziemi co 20 minut. Spotykamy się przed wejściem do Galerii Starówka (od strony parkingu).
UWAGA! Obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne (poniedziałek-piątek, w godz. 7:15 do 14:00) pod numerami: 728 821 302, 91 578 38 35 wew. 37 lub 91 577 25 56 wew. 37. Limit miejsc: 50, tylko dla osób pow. 13 r.ż. Organizator zapewnia kaski budowlane. Kto może niech zabierze latarkę.

22 czerwca (sobota) godz. 13:00 i 23 czerwca (niedziela) godz. 13:00:
"Historia Białych Koszar w Stargardzie"
Przyjdź, zobacz, odkryj… zespół koszarowy przy Alei Żołnierza w Stargardzie wybudowany na potrzeby Wehrmachtu w 1935 r., który dziesięć lat później stał się koszarami Wojska Polskiego. Poznaj historię jednostek wojskowych w nich stacjonujących na przestrzeni ponad osiemdziesięciu lat. Dzieje tych koszar (potocznie nazywanych „Białymi Koszarami”) i stacjonujących tam żołnierzy, nieodłącznie splatają się z dziejami Stargardu, z historią pól bitewnych II wojny światowej oraz z wydarzeniami z okresu zimnowojennego podzielonego świata z lat 1945-1989. Obecnie w „Białych Koszarach” stacjonują pododdziały „Błękitnej” 12 Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera.
Liczba uczestników ograniczona (dwie grupy po 25 osób), decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy trwają do 17 czerwca poprzez mail: a.bierca@muzeum-stargard.pl oraz telefonicznie (poniedziałek-piątek, w godz. 7:15 do 15:00) pod numerami: 91 578 38 35 wew. 36 lub 91 577 25 56 wew. 36.
W dniu zwiedzania uczestnicy zobowiązani są posiadać dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem.

22 czerwca (sobota) godz. 15:00 i 23 czerwca (niedziela) godz. 15:00:
"Królowa sportu w Stargardzie - historia lekkiej atletyki"
Przyjdźcie, ale możecie też i przybiec, na stadion lekkoatletyczny przy ulicy Sportowej w Stargardzie. Będziecie mogli zapoznać się z obiektem oraz jego historią, a także spotkać byłych zawodników, trenerów i działaczy związanych ze stargardzką królową sportu.
Zapraszamy serdecznie, na to spotkanie nie obowiązują zapisy! Spotykamy się przed bramą stadionu lekkoatletycznego przy ul. Sportowej.

22 czerwca (sobota) godz. 16:00 i 23 czerwca (niedziela) godz. 16:00:
"Zaginione miasto. Najnowsze odkrycia i nabytki archeologiczne MAH w Stargardzie"
Stargard, Stary Gród, Stargard in Pommern, Stargard an der Ihna, castro castro Zitarigrod, Stargard cum villis - jedno miasto, kilka określeń, wiele historii i jeszcze więcej możliwości do ich odkrywania!
Zapraszamy na spotkanie z pracownikami Działu Archeologii MAH w Stargardzie! Pokażemy Wam jak miasto rozwijało się i broniło zanim powstały nasze mury i baszty. Odkryjemy razem tajemnice przedmiotów, których tak drobiazgowo poszukiwaliśmy w ostatnich latach. Po prostu zejdź z nami pod ziemię i zobacz co ona kryje.
Zapraszamy serdecznie do gmachu głównego MAH przy Rynku Staromiejskim 3 - na to spotkanie nie obowiązują zapisy!

23 czerwca (niedziela) godz. 11:00:
"Majowy początek. Opowieść o jednej ulicy"
Zaczęło się w maju… Starogrodzka ulica, jedna z wielu, miała swój wielki - nowy polski początek. W mieście ruin, niemal pustym, była niczym tętniące serce miasta. Przyjdź, posłuchaj jak rodził się Starogród, miasto trzech oblicz: niemieckiego, sowieckiego i polskiego. Odkryj z nami dzisiejszą ulicę Hetmana Stefana Czarnieckiego, a zobaczysz inną ulicę i inne miasto. Starogród pierwszych tygodni powojnia.
Zapraszamy serdecznie, na to spotkanie nie obowiązują zapisy! Spotykamy się przed wejściem do Centrum Handlowego "Rondo".

22 czerwca (sobota) od godz. 11:00 do 16:00:
"Dawno temu na budowie. Prezentacje ciekawostek prosto od kuratora wystawy"
Na wystawie „Dawno temu na budowie” pojawi się średniowieczny budowlaniec, który pokaże swoim gościom, jak pracował ówczesny strycharz, szklarz, murarz i cieśla. Dawne techniki budowy domów, budynków użyteczności publicznej a nawet kościołów. Będzie można także spróbować mu pomóc – zrobić cegłę, kształtkę lub unieść ładunek ważący 100 kg.
Zapraszamy serdecznie do gmachu głównego MAH przy Rynku Staromiejskim 3 - na to spotkanie nie obowiązują zapisy!

 

PLANSZÓWKOWE SPOTKANIE POD BASTEJĄ

22 czerwca (sobota) od godz. 14:00 do 18:00
Czy planszówki to tylko chińczyk, scrabble i grzybki? Dla kogo są współczesne gry planszowe? Ile godzin może trwać rozgrywka w tytuły takie jak "Gra o tron", "Wsiąść do pociągu" czy "Alchemicy"? Zaciekawieni?

Zapraszamy 22 czerwca, w sobotę, w godz. 14:00-18:00 na planszówkowe spotkanie pod Basteją! Będą czekać stoliki, koce, a przede wszystkim gry planszowe do wypróbowania i zagrania! Będziemy oferować tytuły dla każdego - dla dzieci, dla dorosłych, dla początkujących i zaawansowanych graczy. Wystarczy przyjść :) Zagramy również w przeróżne gry podwórkowe: drejdel, klipy, ojciec-matka-syn, kamer-kamertir.

Zachęcamy także do zabrania swoich koców, koszy piknikowych i innych akcesoriów, które umilą Wam pobyt w parku Piastowskim...

Na to spotkanie nie obowiązują zapisy!

 

I QUIZ GRYFA

22 czerwca 2019 r., godz. 18:00-20:00
Miejsce: park przed Basteją (koce teren zielony, stoliki teren utwardzony przed obiektem)

Rozgrywki między drużynami skupionymi przy jednym stoliku/jednym kocu (mogą to być rodziny, grupy znajomych). Przygotowanych będzie kilkadziesiąt pytań z historii Stargardu, dziejów muzeum itp. Drużyna, która odpowie na największa liczbę pytań, wygra nagrodę.

ost. aktualizacja: 2019-06-24
Instytucja kultury Gminy-Miasto Stargard

Muzeum mobile:

apple android

Na skróty:

BIP
Facebook Tweeter Instagram RSS

Zostań z nami: