m

Festyn Historyczny 2017

ost. aktualizacja: 2017-06-27 Odsłon: 5787

IV Festyn Historyczny „W krainie Gryfa”

W ostatni weekend czerwca, 24 i 25.06.2017, po raz czwarty w Stargardzie odbył się Festyn Historyczny „W krainie Gryfa”.  Tradycyjnie już, Muzeum Archeologiczno-Historyczne zaprosiło stargardzian do wspólnego świętowania Dni Stargardu w formie uroczystych obchodów 399. rocznicy wybuchu wojny trzydziestoletniej. Był to okres bardzo ważny w historii miasta, moment, który warto przypominać jego mieszkańcom w formie żywej lekcji historii.

Zaproszone grupy rekonstrukcyjne, m.in. czeska Zemska Hotovost pod wodzą Jiri’ego Loudy, pokazały, jak przebiegały ówcześnie potyczki pomiędzy wojskami szwedzkimi i siłami cesarskimi, które w XVII wieku walczyły o nasze miasto. Wielka bitwa w parku Jagiellońskim zobrazowała choć w części, jak krwawe żniwo zebrała wojna, a huk armat trzęsący starymi murami, uświadomił skalę zniszczeń, jakie wtedy miały miejsce.

Liczne pokazy w wykonaniu rekonstruktorów: taniec, kuchnia polowa, opatrywanie ran, do których zapraszani byli mieszkańcy, również były okazją do przybliżenia realiów XVII wieku. Każdy chętny mógł spróbować swoich sił w pląsach przy muzyce z epoki, skosztować jabłek w cynamonie prosto z ogniska czy przymierzyć się do muszkietu.

Kulminacją drugiego dnia była parada, poprzedzona formowaniem pułków. Wojska idąc wzdłuż murów obronnych, stoczyły bój o Basteję, Szwedzi zdobywali mur obronny, przejęli Bramę Pyrzycką zawieszając tam swój sztandar, a w wyniku krwawej walki przy Baszcie Morze Czerwone ostatecznie pokonali cesarskich, przejmując miasto Stargard.

W chwilach wytchnienia pomiędzy inscenizacjami, nasi goście mogli posilić się przy jednym ze stoisk gastronomicznych, oferujących przeróżne potrawy i wyroby regionalne. Można było także nabyć zabawki, antyki, różnorodne rękodzieło i inne towary lokalnych rzemieślników i kupców.

Dzieci i dorośli bardzo chętnie brali udział w zajęciach organizowanych przez edukatorów w Miasteczku Edukacyjnym. Panny wykonywały przepiękne wianki z żywych kwiatów, które w sobotę rzucały do Iny, młodzi adepci archeologii szukali w piasku skarbów i artefaktów, można było także wcielić się w rzemieślnika i ukręcić gruby sznur konopny na zrekonstruowanej powroźnicy.

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyła się wystawa stała w Bastei, gdzie można było uzupełnić swoją wiedzę o historii Stargardu. W ramach „Zwiedzania za złotówkę” przez korytarze muzeum przeszło 1200 osób!

W sumie, przez dwa dni, Festyn Historyczny „W krainie Gryfa” odwiedziło ponad 6000 osób!

A już teraz zapraszamy na przyszły rok, kiedy to będziemy obchodzić jubileusz 400. lat wybuchu wojny… Będzie się działo! 

tekst: J. Fijałkowska; foto: A. Bierca, J. Rusnok, M. Szeremeta, P. Tarnawski.

ost. aktualizacja: 2017-06-27
Instytucja kultury Gminy-Miasto Stargard

Muzeum mobile:

apple android

Na skróty:

BIP
Facebook Tweeter Instagram RSS

Zostań z nami: