m

Festyn Historyczny 2016

ost. aktualizacja: 2016-06-27 Odsłon: 7354

Festyn Historyczny "W krainie Gryfa"

W dniach 25-26 czerwca 2016 r. odbył się III Festyn Historyczny „W krainie Gryfa”. To wydarzenie, w ramach Dni Stargardu, zorganizowało Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie.

W trzech parkach – Piastowskim, Popiela i Jagiellońskim, przez dwa dni odbywała się impreza, której osią tematyczną była wojna trzydziestoletnia i wiek XVII. Główną atrakcją były rekonstrukcje historyczne w wykonaniu grup: Zemska Hotovost, Hovald, Butler Dragonregiment oraz Alt Starhemberg, które zorganizowały pokazy życia obozowego, musztry, tańca, zmagań przygotowujących do walki, medycyny i kuchni siedemnastowiecznych wojsk szwedzkich i cesarskich. Punktem kulminacyjnym ich występów były dwie bitwy, stoczone w parku Jagiellońskim, podczas których strzelano z armat, muszkietów, ścierano się na piki, negocjowano, by w rezultacie ogłosić zwycięstwo Szwedów i klęskę cesarskich regimentów – tak, jak to wyglądało w lipcu 1630 roku.

Obok wojennych obozów rozstawionych było 40 kramów, wśród których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Kawa, zimny koktajl, lody, wata cukrowa, świeże pieczywo i kiełbasa, słodycze i rzeźby z czekolady lub wosku pszczelego, miód, ciasta, nalewki, frytki, szaszłyk – tym mogli raczyć się amatorzy dobrego jedzenia, a poza tym można było kupić stary zegar lub lampę, ręcznie robioną zabawkę, poduszkę lub kuferek z decoupage, ręcznie tkaną makatkę, rzeźbę z drewna, zabawkę z siana, zbroję, łuk, welon prawdziwej damy dworu, biżuterię i wiele innych atrakcyjnych przedmiotów. Dzieci bawiły się na dmuchanych trampolinach oraz ozdabiały swoje twarze kolorowymi malunkami… wybór atrakcji był bogaty i różnorodny.

Przy samym polu bitewnym działało Miasteczko Edukacyjne, w którym nieustannie panował gwar – zajęcia artystyczne i rzemieślnicze przyciągały całe rodziny, a efekty wspólnej pracy można było zabrać ze sobą. Przez cały festyn obywały się tu warsztaty garncarskie, powroźnicze, plastyczne (rysowanie i malowanie legend pomorskich, odtwarzanie rzeźb, malowanie i wyszywanie toreb płóciennych), sportowe (boule, freesbee), wyplatanie wianków, by później spławić je rzeką Iną rzucając z Mostu Panieńskiego – mnogość atrakcji przyprawiała o zawrót głowy, z którego mogło wyleczyć koło niespodzianek, losujące zadanie do wykonania.

W sumie, przez dwa dni, festyn odwiedziło ponad 7500 osób! Basteję za symboliczną złotówkę zwiedziło prawie 800 osób, zaś w Miasteczku Edukacyjnym w zajęciach uczestniczyło przeszło 400 osób.

Tekst: Joanna Fijałkowska. Zdjęcia: Andrzej Bierca, Sławomir Preiss, Jan Rusnok, Mateusz Szeremeta / MAH


 

ORGANIZATORZY:

               

 

PATRON MEDIALNY:

 

PARTNERZY I SPONSORZY:

               

ost. aktualizacja: 2016-06-27
Instytucja kultury Gminy-Miasto Stargard

Muzeum mobile:

apple android

Na skróty:

BIP
Facebook Tweeter Instagram RSS

Zostań z nami: