aktualizowano: 2024-07-22 Odsłon: 206

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie przystępuje do realizacji projektu dofinansowanego ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt, pn. Publikacja "Grafika. Katalog zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie", został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”. Założeniem projektu jest wydanie publikacji, która ma zaprezentować zbiory graficzne, gromadzone przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie od początku jego powstania w 1960 r.

W publikacji, oprócz katalogu zbiorów opatrzonego odpowiednimi notami, znajdą się dwa, recenzowane teksty: wprowadzający w tematykę grafiki i omawiający stargardzką kolekcję rycin.

Ze względu na to, że publikacja będzie drugim katalogiem zbiorów wydanym przez MAH w Stargardzie w ostatnich dwóch latach (Katalog zbiorów kartograficznych wydany został w 2022 r.), podobnie jak poprzednia, zostanie przetłumaczona na język angielski. Dzięki temu ma szansę dotrzeć do większej liczby odbiorców nie tylko w Polsce, lecz także za granicą. Jest to istotne również dlatego, że duża część tej kolekcji to przedwojenna grafika niemiecka.

Za opracowanie i przygotowanie not katalogowych i tekstu wprowadzającego w tematykę katalogu odpowiadać będzie dr Ewa Gwiazdowska-Banaszek z Muzeum Narodowego w Szczecinie, natomiast autorką tekstu opisującego kolekcję grafiki będzie Małgorzata Gryciuk z Działu Historii i Badań nad Społecznością Lokalną Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Koordynatorami projektu są Mirosław Opęchowski i dr Monika Ogiewa-Sejnota.

Katalog w liczbie 500 egzemplarzy ukaże się pod koniec bieżącego roku i będzie dystrybuowany bezpłatnie.

Johann Friedrich Rosmäsler, Rynek w Stargardzie, 1839 r.; nr inw. MS/S/977

aktualizowano: 2024-07-22