m

Noc Muzeów

ost. aktualizacja: 2022-05-09 Odsłon: 15568

Po raz pierwszy Noc Muzeów zorganizowały w 1997 r. muzea berlińskie. Inicjatywa szybko została podchwycona przez muzea innych krajów, a do Polski dotarła w 2003r. za sprawą Muzeum Narodowego w Poznaniu. Od 2006 r. pod auspicjami Rady Europy organizowana jest Europejska Noc Muzeów, nad którą w 2009 r. patronat objęły również UNESCO i ICOM.

Noc Muzeów to działanie spontaniczne. Każda instytucja przygotowuje na tę okazję swój własny program, stara się pokazać z jak najlepszej strony, przyciągnąć jak najwięcej osób. Dla wielu to okazja by zaistnieć w środowisku lokalnym. Dlatego też tę atrakcyjną formę prezentacji działalności podchwyciły inne instytucje. Dziś obok muzeów i galerii szeroko swoje drzwi otwierają archiwa, biblioteki, teatry i opery, domy kultury, a także urzędy i instytucje państwowe i samorządowe. Noc Muzeów uaktywnia także portale społecznościowe i samorządowe, które o starają się jak najlepiej o wszystkich przedsięwzięciach informować. Noc Muzeów to nie tylko zwiedzanie muzealnych ekspozycji w nocnym, nastrojowym klimacie. Dziś to przede wszystkim dziesiątki imprez – warsztaty dla dzieci i dorosłych, wykłady, pokazy filmowe i multimedialne, pikniki, inscenizacje i przedstawienia. Noc Muzeów pokazuje, jak bardzo atrakcyjnym miejscem może być muzeum i ile ma do zaoferowania odwiedzającym.

(materiał ze strony www.nimoz.pl)

 

W Stargardzie Noc Muzeów odbywa się od 2011 roku, zaś od 2014 r. - w dwóch obiektach: gmachu głównym przy Rynku Staromiejskim i w Bastei. Impreza zawsze tematycznie związana jest z aktualną wystawą czasową, która nadaje w danym roku klimatu i jest motywem przewodnim.

Wstęp i udział w zajęciach podczas Stargardzkiej Nocy Muzeów zawsze jest bezpłatny. 

Zapraszamy!

Militarna Noc Muzeów 2013

Sportowa Noc Muzeów 2014

Artystyczna Noc Muzeów 2015

Stylowa Noc Muzeów 2016

Kolejowa Noc Muzeów 2017

Higieniczna Noc Muzeów 2018

Budowlana Noc Muzeów 2019

Noc Muzeów Online 2020

Stargardzka Noc Muzeów 2021

Tajemnicza Noc Muzeów 2022

ost. aktualizacja: 2022-05-09
Instytucja kultury Gminy-Miasto Stargard

Muzeum mobile:

apple android

Na skróty:

BIP
Facebook Tweeter Instagram RSS

Zostań z nami: