aktualizowano: 2024-09-05 Odsłon: 47

Archeologia Stargardu tom V.2 Badania kwartału IX. Dawne parcele Targ Drzewny 19-21

Od dziś najnowsza "Archeologia Stargardu" dostępna!

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie zrealizowało projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu rządowego "Ochrona zabytków archeologicznych" w 2023 roku. Celem projektu była interpretacja, analiza i opracowanie źródeł archeologicznych, ale przede wszystkim upowszechnienie i prezentacja wyników badań wykopaliskowych prowadzonych na trzech parcelach na terenie dawnego kwartału IX w Stargardzie w latach 2007-2009. Obecnie jest to obszar galerii handlowej "Starówka"

Teren omawianych historycznych działek znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków i objęty jest ochroną jako stanowisko archeologiczne Stargard 11a (AZP 32-10/167) - miasto lokacyjne. Jest to południowo-wschodnia część kwartału IX o powierzchni ok. 955m2. Parcele te w przeszłości zamieszkiwane były przez stargardzian, którzy zapisali się na kartach dziejów miasta: bankierów, znamienitszych rzemieślników, doktorów i profesorów gimnazjalnych, a nawet senatorów miejskich oraz medyka - Fredricha Adriana de la Bruguiere.
Opracowaniu archeologicznemu poddane zostały: ponad 8000 fragmentów naczyń ceramicznych, ok. 450 fragmentów kafli piecowych, ponad 6500 fragmentów zabytków szklanych, 50 fragmentów zabytków skórzanych, 1 zabytek kamienny, 30 zabytków drewnianych, ok. 75 zabytków metalowych, 5 zabytków wykonanych z kości i rogu, 846 zabytków glinianych oraz 8 fragmentów tkanin.

Podsumowaniem zadania jest publikacja stanowiąca kolejny tom serii wydawniczej "Archeologia Stargardu": "Badania kwartału IX. Dawne parcele Targ Drzewny 19-21". Monografia w liczbie 200 egzemplarzy w formie książkowej ukazała się pod koniec 2023 roku i dystrybuowana jest bezpłatnie poprzez sklep internetowy: https://sklep.muzeum-stargard.pl/pl/p/Archeologia-Stargardu-tom-V%2C2.-Badania-kwartalu-IX-Dawne-parcele-Targ-Drzewny-19-21.-egzemplarz-bezplatny/148 . Dostępna jest również cyfrowa wersja książki: http://muzeum-stargard.pl/clients/_muzeum/_upload/files/archeologia_stargardu_V_2.pdf

Monografia o charakterze opracowania zbiorowego jest efektem prac 21 naukowców różnych dziedzin nauki: archeologów, historyków, historyków sztuki, chemików, geologów, archeozoologów i archeobotaników.

Publikacja bezpłatna.

pod red. M. Majewskiego