m

Lekcje muzealne

aktualizowano: 2017-04-20 Odsłon: 416

Zajęcia w Bastei

Zajęcia odbywają się w Bastei w Parku Piastowskim 1

  • Ile prawdy jest w legendzie?

Pamięć dawnych pokoleń wpisana w legendy, podania i opowieści. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznać najpiękniejsze stargardzkie zabytki i posłuchać historii z nimi związanych. Zajęcia mają charakter prezentacji multimedialnej połączonej z warsztatami plastycznymi. Przy sprzyjającej pogodzie istnieje możliwość poprowadzenia zajęć w terenie, podczas spaceru historycznego wzdłuż dawnych murów obronnych.

  • Klucz do Bastei

Zajęcia stworzone w ramach polsko-niemieckiego projektu „Muzeum bez granic”. Obejmują one zwiedzanie wystawy stałej w Bastei oraz zajęcia, na których będzie można m. in. spróbować jak i czym dawniej pisano, dotknąć wyrobów wykonywanych przez dawnych rzemieślników czy też poczuć się jak dawni obrońcy Stargardu. Po obejrzeniu wystawy na uczestników czekać będą zadania w postaci gier edukacyjnych na tabletach. Każdy otrzyma również książeczkę edukacyjną „Klucz do Bastei”, którą będzie mógł zabrać ze sobą do domu.

Uczestnicy zajęć „Klucz do Bastei” dodatkowo zobowiązani są do wykupienia biletów wstępu na wystawę stałą prezentowaną w Bastei

  • Cztery żywioły – woda

Zajęcia, podczas których uczestnicy poznają dawne wierzenia, legendy i opowieści związane z wodą. Wspólnie zastanowimy się jak ważna była rzeka w średniowieczu i w czasach późniejszych – do czego można ją było wykorzystać, ale również jakie zagrożenia za sobą niosła. Przy sprzyjającej pogodzie wybierzemy się na wspólny spacer szlakiem najważniejszych miejsc związanych z rzeką Iną. Dotrzemy m.in. do dawnego portu, dzielnicy spichlerzy i młyna. Zajęcia te rozpoczynają cykl opowiadający o żywiołach.

  • Tkactwo dla początkujących

Warsztaty w trakcie których uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się czym dawniej zajmował się tkacz, jakich materiałów i narzędzi używał, a także dlaczego jedna ze stargardzkich baszt nosi nazwę Baszty Tkaczy. Każdy będzie mógł również spróbować swoich sił w tkaniu materiału lub kolorowych krajek – prace te uczestnicy zabierają ze sobą do domu.

  • Ludowy kalendarz obrzędowy

Zajęcia z tego cyklu mają charakter prezentacji multimedialnej połączonej z warsztatami plastycznymi dotyczącymi wybranego tematu. Wprowadzeniem do tematyki będzie opowieść o odmiennym postrzeganiu czasu i przestrzeni w tradycji ludowej. Wybrane święta zostaną przedstawione w szerokim kontekście kulturowym – polskie zwyczaje porównywać będziemy ze zwyczajami mieszkańców innych krajów i kontynentów. Wspólnie poszukamy różnic i podobieństw i zastanowimy się które z nich mają na nas największy wpływ.

-Święto zmarłych (termin 17- 31 października)

-Katarzynki i Andrzejki (14- 30 listopada)

-Boże Narodzenie (5- 20 grudnia)

-Przywołujemy wiosnę! (13-24 marca)

-Wielkanoc (27 marca - 13 kwietnia)

-Święto lata, święto miłości (12-23 czerwca)

 

  • Tak blisko – tak daleko

Cykl warsztatów, podczas których poznawać będziemy kultury, mniejszości narodowe i etniczne, które odcisnęły swoje ślady na dawnym i współczesnym Stargardzie. Przy ładnej pogodzie wspólnie odwiedzimy miejsca, w których ślady te są nadal widoczne. Nauczymy się nowych słów, zabaw, legend i opowieści, spróbujemy nowych smaków i sprawdzimy jak bliscy są nam nasi „sąsiedzi”. Będziemy tańczyć, tworzyć, malować, opowiadać historie i poznawać gry i zabawy popularne wśród omawianej społeczności. Uwaga - umawiając się na warsztaty należy wybrać jeden z wymienionych poniżej podtematów (każdy z nich może mieć formę pojedynczego lub podwójnego warsztatu):

-„Ich komme aus Stargard” – śladami niemieckich mieszkańców Stargardu

-„U gęsi nie kupuje się owsa” – śladami żydowskich mieszkańców Stargardu

-Cerkiew, kozak i soroczka – śladami ukraińskich mieszkańców Stargardu

-Od Stambułu do Tokio, czyli kim są dzisiejsi stargardzianie

 

  • Magiczne eksperymentarium

Jak powstają iluzje? Czy zwierzęta widzą tak samo jak my? Jak mieszają się różne płyny i czy da się je ułożyć warstwami? Jak stworzyć zaczarowane mleko i własny wybuchający wulkan? Czy woda może się wybrać na wędrówkę? Na te i wiele innych pytań odpowiadać będziemy podczas zajęć w Bastei. Zmienimy się w dociekliwych naukowców i odkrywców świata. Będziemy tworzyć, eksperymentować i świetnie się bawić. Zapraszamy wszystkich ciekawych świata i jego tajemnic!

 

aktualizowano: 2017-04-20
Wszystkich rekordów:

Muzeum mobile:

apple android

Na skróty:

BIP
Facebook Tweeter Instagram RSS

Zostań z nami: