m

Lekcje muzealne

aktualizowano: 2017-09-06 Odsłon: 1039

Zajęcia w Bastei

Zajęcia odbywają się w Bastei w Parku Piastowskim 1

  • Ile prawdy jest w legendzie?

Pamięć dawnych pokoleń wpisana w legendy, podania i opowieści. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznać najpiękniejsze stargardzkie zabytki i posłuchać historii z nimi związanych. Zajęcia mają charakter prezentacji multimedialnej połączonej z warsztatami plastycznymi. Przy sprzyjającej pogodzie istnieje możliwość poprowadzenia zajęć w terenie, podczas spaceru historycznego wzdłuż dawnych murów obronnych.

  • Klucz do Bastei

Zajęcia stworzone w ramach polsko-niemieckiego projektu „Muzeum bez granic”. Obejmują one zwiedzanie wystawy stałej w Bastei oraz zajęcia, na których będzie można m. in. spróbować jak i czym dawniej pisano, dotknąć wyrobów wykonywanych przez dawnych rzemieślników czy też poczuć się jak dawni obrońcy Stargardu. Po obejrzeniu wystawy na uczestników czekać będą zadania w postaci gier edukacyjnych na tabletach. Każdy otrzyma również książeczkę edukacyjną „Klucz do Bastei”, którą będzie mógł zabrać ze sobą do domu.

Uczestnicy zajęć „Klucz do Bastei” dodatkowo zobowiązani są do wykupienia biletów wstępu na wystawę stałą prezentowaną w Bastei

  • Tkactwo dla początkujących

Warsztaty w trakcie których uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się czym dawniej zajmował się tkacz, jakich materiałów i narzędzi używał, a także dlaczego jedna ze stargardzkich baszt nosi nazwę Baszty Tkaczy. Każdy będzie mógł również spróbować swoich sił w tkaniu materiału lub kolorowych krajek – prace te uczestnicy zabierają ze sobą do domu.

  • Ludowy kalendarz obrzędowy

Zajęcia z tego cyklu mają charakter prezentacji multimedialnej połączonej z warsztatami plastycznymi dotyczącymi wybranego tematu. Wprowadzeniem do tematyki będzie opowieść o odmiennym postrzeganiu czasu i przestrzeni w tradycji ludowej. Wybrane święta zostaną przedstawione w szerokim kontekście kulturowym – polskie zwyczaje porównywać będziemy ze zwyczajami mieszkańców innych krajów i kontynentów. Wspólnie poszukamy różnic i podobieństw i zastanowimy się które z nich mają na nas największy wpływ.

-Święto zmarłych (termin 16 - 31 października)

-Katarzynki i Andrzejki (14 - 30 listopada)

-Boże Narodzenie (4 - 22 grudnia)

-Przywołujemy wiosnę! (12 - 21 marca)

-Wielkanoc (12 - 29 marca)

 

  • Tak blisko – tak daleko

Cykl warsztatów, podczas których poznawać będziemy kultury, mniejszości narodowe i etniczne, które odcisnęły swoje ślady na dawnym i współczesnym Stargardzie. Przy ładnej pogodzie wspólnie odwiedzimy miejsca, w których ślady te są nadal widoczne. Nauczymy się nowych słów, zabaw, legend i opowieści, spróbujemy nowych smaków i sprawdzimy jak bliscy są nam nasi „sąsiedzi”. Będziemy tańczyć, tworzyć, malować, opowiadać historie i poznawać gry i zabawy popularne wśród omawianej społeczności. Uwaga - umawiając się na warsztaty należy wybrać jeden z wymienionych poniżej podtematów (każdy z nich może mieć formę pojedynczego lub podwójnego warsztatu):

-„Ich komme aus Stargard” – śladami niemieckich mieszkańców Stargardu

-„U gęsi nie kupuje się owsa” – śladami żydowskich mieszkańców Stargardu

-Cerkiew, kozak i soroczka – śladami ukraińskich mieszkańców Stargardu

-Od Stambułu do Tokio, czyli kim są dzisiejsi stargardzianie

 

  • Magiczne eksperymentarium

Jak powstają iluzje? Czy zwierzęta widzą tak samo jak my? Jak mieszają się różne płyny i czy da się je ułożyć warstwami? Jak stworzyć zaczarowane mleko i własny wybuchający wulkan? Czy woda może się wybrać na wędrówkę? Na te i wiele innych pytań odpowiadać będziemy podczas zajęć w Bastei. Zmienimy się w dociekliwych naukowców i odkrywców świata. Będziemy tworzyć, eksperymentować i świetnie się bawić. Zapraszamy wszystkich ciekawych świata i jego tajemnic!

  • Siedmiomilowe buty

Co byś zrobił gdyby w prezencie ktoś podarował Ci buty siedmiomilowe? Jakie byłyby Twoje pierwsze kroki? A gdyby można było przemieszczać się nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie? Podczas wakacyjnych warsztatów postaramy się obudzić w sobie podróżnicze pasje, ciekawość świata i otwartość na jego różnorodność. Będziemy podróżować przez najdalsze zakątki ziemi i poznawać egzotyczne kultury – ich wierzenia, zwyczaje, sztukę, ale też codzienne życie. Odwiedzimy m.in. plemiona afrykańskie, australijskich Aborygenów, Indian, i  wiele innych. To będzie niezapomniana wyprawa przez lądy, morza i oceany – tylko dla odważnych!

           - Na pustynnym szlaku

           - Śladami Indian

           - Australijskie ścieżki

           - My się zimy nie boimy! Z wizytą na biegunach

           - Na dachu świata

 

  • Uruchom zmysły!  

Wyjątkowe warsztaty, które pobudzą nasze zmysły do działania! Sprawdzimy naszą wrażliwość, porównamy wrażenia, spróbujemy nietypowych aktywności i artystycznych form wyrazu. W ruch pójdą nasze ręce, nogi, głowy… Będzie kolorowo, pachnąco, muzycznie i smacznie. Nasze działania będą zawierać elementy sensoplastyki, dlatego prosimy, aby każdy z uczestników miał na sobie ubrania „przeznaczone do brudzenia”. Istnieje możliwość przebrania się przed lub po zajęciach, jeśli ktoś chciałby zabrać ze sobą ubranie na zmianę. Niech jedynym ograniczeniem będzie dla nas nasza własna wyobraźnia – brudne dziecko to szczęśliwe dziecko!
 

GRA DLA GRUP 5-10 OSÓB

  • Muzealny detektyw

Myślisz, że jesteś spostrzegawczy? Lubisz zagadki? A może zawsze marzyłeś, żeby zostać słynnym odkrywcą, który odnajdzie zagubione skarby? Każdy z Was może zostać muzealnym detektywem! Wspólnie postaramy się odkryć tajemnice, które kryje Basteja i gmach Muzeum przy Rynku Staromiejskim, odnaleźć ukryte w nich skarby i rozwiązać zagadki przeszłości.

Gra dla grup zorganizowanych 5-10 os., koszt 10 zł /os., zapisy telefonicznie lub e-mailem.

 

aktualizowano: 2017-09-06
Wszystkich rekordów:

Muzeum mobile:

apple android

Na skróty:

BIP
Facebook Tweeter Instagram RSS

Zostań z nami: