Noc Muzeów
Po raz pierwszy Noc Muzeów zorganizowały w 1997 r. muzea berlińskie. Inicjatywa szybko została podchwycona przez muzea innych krajów, a do Polski dotarła w 2003r. za sprawą Muzeum Narodowego w Poznaniu. Od 2006 r. pod auspicjami Rady Europy organizowana jest Europejska Noc Muzeów, nad którą w 2009 r. patronat objęły również UNESCO i ICOM.
Noc Muzeów to działanie spontaniczne. Każda instytucja przygotowuje na tę okazję swój własny program, stara się pokazać z jak najlepszej strony, przyciągnąć jak najwięcej osób. Dla wielu to okazja by zaistnieć w środowisku lokalnym. Dlatego też tę atrakcyjną formę prezentacji działalności podchwyciły inne instytucje. Dziś obok muzeów i galerii szeroko swoje drzwi otwierają archiwa, biblioteki, teatry i opery, domy kultury, a także urzędy i instytucje państwowe i samorządowe. Noc Muzeów uaktywnia także portale społecznościowe i samorządowe, które o starają się jak najlepiej o wszystkich przedsięwzięciach informować. Noc Muzeów to nie tylko zwiedzanie muzealnych ekspozycji w nocnym, nastrojowym klimacie. Dziś to przede wszystkim dziesiątki imprez – warsztaty dla dzieci i dorosłych, wykłady, pokazy filmowe i multimedialne, pikniki, inscenizacje i przedstawienia. Noc Muzeów pokazuje, jak bardzo atrakcyjnym miejscem może być muzeum i ile ma do zaoferowania odwiedzającym.
(materiał ze strony www.nimoz.pl)
W Stargardzie Noc Muzeów odbywa się od 2011 roku, zaś od 2014 r. - w dwóch obiektach: gmachu głównym przy Rynku Staromiejskim i w Bastei. Impreza zawsze tematycznie związana jest z aktualną wystawą czasową, która nadaje w danym roku klimatu i jest motywem przewodnim.
Wstęp i udział w zajęciach podczas Stargardzkiej Nocy Muzeów zawsze jest bezpłatny.
Zapraszamy!