utworzono : 2022-11-24 Odsłon: 409

„Barnim I Książę Słowian na Pomorzu (ok. 1220/21-1278)”

Stargardzka promocja książki prof. Edwarda Rymara

Zapraszamy serdecznie na promocję książki, która odbędzie się 8 grudnia 2022 r. (czwartek) o godzinie 14:00 w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie przy Rynku Staromiejskim 3.

„Barnim I Książę Słowian na Pomorzu (ok. 1220/21-1278)” to książka, która zasługuje na szczególną uwagę Czytelników z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze przybliża postać księcia, który
nadał Stargardowi prawa miejskie w 1243 r., a po drugie jest to pierwsza biografia księcia Pomorza Zachodniego na polskim rynku wydawniczym.

Jak można przeczytać na stronie wydawcy Autor książki omawia ze znawstwem działalność księcia Barnima w sprawach polityki wewnętrznej, kwestie związane z lokowaniem miast, osadnictwem rycerskim oraz stosunkami z potężniejącym Kościołem i zakonami. Koryguje też wiele utartych
w historiografii błędów i nieścisłości związanych z pochodzeniem i sprawami rodzinnymi tak samego księcia, jak i szeroko rozumianego otoczenia dynastii Gryfitów.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu publikacji.

Prof. Edward Rymar – profesor emeritus Uniwersytetu Szczecińskiego, historyk, mediewista, wybitny znawca historii Pomorza i Nowej Marchii. Autor wielu książek i kilkuset artykułów. Publikował m.in. łamach „Stargardii”.

utworzono : 2022-11-24