Archiwum
Innowacja i tradycja. Henryk Brunsberg i późnogotycka architektura ceglana na Pomorzu i w Marchii Brandenburskiej
Data rozpoczęcia: 04.04.2013
Data zakończenia: 24.05.2013
Wystawa fotograficzna „Innowacja i tradycja-Henryk Brunsberg i późnogotycka architektura ceglana na Pomorzu i w Marchii Brandenburskiej” przygotowana została przez Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej (Deutsches Kulturforum ostlisches Europa) przy współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie oraz z Archidiecezją Szczecińsko-Kamieńską. Wystawa prezentowana jest w Niemczech i w Polsce jako wystawa wędrowna w kooperacji z Muzeum Narodowym w Szczecinie oraz Muzeum Pomorza (Pommersches Landesmuseum) w Greifswaldzie.
Koncepcję dwujęzycznej wystawy ze zdjęciami berlińskiego fotografa Thomasa Voβbecka na zlecenie Forum Kultury opracował mgr Dirk Schumann.
Henryk Brunsberg (ur.ok.1350, zm.po 1428) jest jednym z najwybitniejszych architektów późnogotyckich i jednym z niewielu znanych z imienia budowniczych, działających w zakresie gotyku ceglanego na południowym pobrzeżu Bałtyku.
Celem wystawy jest przedstawienie na przykładach budowli ze Stargardu, Szczecina, Chojny, Prenzlau, Gartz i Targemϋnde, typowych dla Brunsberga rozwiązań formalnych oraz pokazanie, że Marchia Brandenburska i Pomorze około roku 1400 należały do jednolitego okręgu kulturowego.
Wystawa na 24 planszach prezentuje postać Henryka Brunsberga, jego warsztat oraz zaprojektowane przez niego zabytki z 6 miast: Stargardu, Chojny, Szczecina, Prenzlau, Gardźca (Gartz) i Tangermünde.
Kuratorem wystawy, którą można zwiedzać w Muzeum w Stargardzie do 24 maja 2013 r., jest Marcin Burdziej.