Czasowe

aktualizowano: 2022-03-29 Odsłon: 1135

Imago Pomeraniae w kartografii XVI-XVIII w.

Data rozpoczęcia: 21.10.2021
Data zakończenia: 6.03.2022

Kiedy ostatni raz korzystałeś z mapy? W czasach GPS-u, mapy spotykamy w postaci małych wycinków na ekranach swoich telefonów. Nie potrzebujemy umiejętności ich czytania, bo i tak doprowadzą nas do celu podróży. Zanim jednak nastąpiła mechanizacja, kartografia szła w parze z wyobraźnią. Przyglądając się dawnym mapom na pierwszy rzut oka można zauważyć, że nie charakteryzowały się one precyzją, a widoczne na nich puste miejsca wskazują raczej na ignorancję. Wypełniała je za to bogata ikonografia będąca wyrazem ówczesnego światopoglądu i często rozpalała ludzką wyobraźnię. Wraz z rozwojem odkryć geograficznych i techniki mapy stawały się coraz bardziej precyzyjne, a elementy abstrakcyjne znikały.

Na wystawie „Imago Pomeraniae w kartografii XVI-XVIII w." obejrzeć można 30 rzadkich i mało znanych kartografików przedstawiających obszar Pomorza. Ich autorami, oprócz znanych i popularnych w regionie Eilharda Lubinusa czy Davida Gilly’ego, są wybitni europejscy kartografowie. Na wystawie można obejrzeć mapy powstałe w niemieckich, niderlandzkich, francuskich, a nawet austriackich oficynach wydawniczych. Wśród nich znajdują się prace autorstwa: Sebastiana Münstera, Abrahama Orteliusa, Gerarda Mercatora, Nicolasa Sansona d’Abbevilla czy Johanna Baptisty Homanna.

Prezentowane kartografika pochodzą ze zbiorów Biblioteki Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie.

Wystawa powstała w związku 400. rocznicą śmierci Eilharda Lubinusa (twórcy Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego) przypadającą na rok 2021 oraz jest okazją zaprezentowania mapy Pomorza z 1789 r. (wymiary ok. 100 x 200 cm!) autorstwa związanego ze Stargardem – Davida Gilly’ego, która została zakupiona do zbiorów MAH w 2020 r.

Autorka wystawy i kuratorka: dr Monika Ogiewa-Sejnota

aktualizowano: 2022-03-29