m

Limanowskiego 26

ost. aktualizacja: 2016-09-05 Odsłon: 11917

Tajemnice kamienicy - Limanowskiego 26

W dniach 17 i 19 września, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, wspólnie z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 3 i mieszkańcami kamienicy nr 26 przy ulicy B. Limanowskiego (i nie tylko!) rozpoczęliśmy warsztat pn. „Tajemnice Kamienicy”. 

Zainteresowanie tym wydarzeniem przerosło nasze oczekiwania – wzięło w nim udział ponad 70 uczestników. Nostalgiczne i pełne emocjonalnego ładunku spotkanie było początkiem cyklu, który to poświęcony będzie XIX-wiecznym secesyjnym kamienicom, ich mieszkańcom i przedwojennym życiu na terenie naszego miasta. Już wiosną odkryjemy kolejne tajemnice!

Składamy serdeczne podziękowania za udział dzieciom i ich opiekunom, mieszkańcom, oraz osobom zaangażowanym w pomoc ze Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Dziękujemy także skrzypkowi Bartłomiejowi Celtowi i fotograf Monice Szauman.

 


 

W ramach obchodów tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, których tematem przewodnim jest „utracone dziedzictwo” odbędą się dwa spotkania warsztatowe wewnątrz i na podwórku jednej z XIX wiecznych, secesyjnych kamienic przy ulicy Limanowskiego (dawnej Schröderstraße). W trakcie trwania warsztatów uczestnicy będą mieli okazję zgłębić wiedzę na temat architektury tej części miasta w szalenie rozwojowym XIX i XX wieku oraz ówczesnego bogatego życia kulturalnego stargardzian (kina, teatry, kabarety), a także szkolnictwa. 

Poznamy style i trendy ówczesnej architektury, a także dokonamy analizy przedwojennych ksiąg adresowych - niezbędnych do określenia imion, nazwisk i wykonywanych zawodów ówczesnych stargardzian - tyczących się poszczególnych lokali mieszkalnych. Ponadto, uczestnicy warsztatów, poprzez prezentację eksponatów (butle po likierach, fragmenty kafli piecowych, elementy zastawy stołowej czy prasa) poznają, jak wyglądało życie codzienne w XIX wieku. Część warsztatowa poświęcona będzie dźwiękom (melodie fortepianu, rozmowy lokatorów, bawiące się dzieci, dogłosy ulicy), przy pomocy których uczestnicy sporządzą portrety wybranych lokatorów (przykładowo: Ernst Schulz, Anna Witt, Peter Herbert etc.). Kolejnym działaniem warsztatowym będzie próba zmierzenia się z pismem gotyckim. Zwieńczeniem spotkań będzie samodzielne zaprojektowanie wymarzonej, papierowej kamienicy, a także mała wystawa prac uczestników na klatce schodowej pod nazwą Ulotne.

 Zajęcia skierowane dla dzieci odbędą się 17 września – do warsztatu zaproszone zostały trzy grupy klasy zerowej (około 60 uczestników) z pobliskiej szkoły podstawowej nr 3 znajdującej się przy ul. Limanowskiego, natomiast mieszkańcy kamienicy nr 26 (i nie tylko) będą mieli okazję uczestnictwa  w warsztacie w sobotę o godzinie 12.00 (wewnątrz kamienicy odbędzie się krótki koncert skrzypka – celem działania będzie przywrócenie dawnych dzwięków).

Powyższe działania są początkiem cyklu warsztatowego stargardzkiej architektury z końca XIX i początków XX wieku. W przyszłym roku wraz z nadejściem wiosny rozpoczniemy kolejne spotkania na zachowanych i kryjących mnóstwo tajemnic kamienicach. 

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Na spotkanie dla dorosłych zapraszamy w sobotę, 19 września, o godzinie 12:00 - spotykamy się przy wejściu do kamienicy nr 26 przy ul. Limanowskiego. Na zajęcia nie obowiązują zapisy.

 

ost. aktualizacja: 2016-09-05
Instytucja kultury Gminy-Miasto Stargard

Muzeum mobile:

apple android

Na skróty:

BIP
Facebook Tweeter Instagram RSS

Zostań z nami: