m

Festyn Historyczny 2015

ost. aktualizacja: 2015-07-07 Odsłon: 9297

Festyn Historyczny "W krainie Gryfa"

Dni Historyczne „W Krainie Gryfa” odbyły się 27 i 28 czerwca 2015 na terenie stargardzkich plantów – Parku Piastowskim, Parku Popiela i Parku Jagiellońskim. Cała impreza osnuta była wokół tematyki wojny 30-letniej, czyli okresu pierwszej połowy XVII wieku, kiedy to na Pomorzu rozegrały się wydarzenia, które miały ogromny wpływ na dalsze losy tego regionu.

Do Stargardu przyjechała czeska grupa rekonstrukcyjna „Zemska hotovost” (wojska cesarskie) wspierana przez słowackie regimenty Alt Blau i Hovald (wojska szwedzkie) – łącznie 150 osób. Grupy rozegrały trzy bitwy, a także niezliczoną ilość prezentacji musztry, tańca, gotowania i opatrywania ran. 

    

Na polu bitwy pojawiła się nawet Śmierć, która w milczeniu czekała ze swoją kosą na poległych żołnierzy. Poza pokazami, w dwóch obozach toczyło się życie codzienne XVII-wiecznych żołdaków i ich rodzin, można było podejrzeć, co się dzieje w namiotach i przy paleniskach.

    

Pokazy wojskowe, choć były główną atrakcją festynu, to nie jedyną. 

    

W Parku Piastowskim i Parku Popiela rozlokowanych było 40 kramów lokalnych rzemieślników i sprzedawców, a wśród nich m.in. stoiska z wyrobami z drewna, gliny, filcu, słomy, stragany z zabawkami i strojami historycznymi, antykwariaty, sklepy z pamiątkami i zabawkami, a także punkty gastronomiczne i atrakcje dla dzieci.

    

W Parku Jagiellońskim przez cały festyn działało „Miasteczko Edukacyjne”, w którym pracownicy MAH prowadzili zajęcia dla dzieci, młodzieży i całych rodzin. Można było m.in. ulepić naczynie z gliny, wykonać arkusz papieru, utkać bransoletkę lub sprawdzić swoją kondycję fizyczną podczas jednej z konkurencji sportowych.

    

Obok miasteczka swoje stanowiska mieli studenci z archeologicznych kół naukowych Uniwersytetu Szczecińskiego i Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Prezentowali ciekawostki archeologiczne dla młodych odkrywców. Nieopodal rozstawiona była również grupa „Estokada” z fundacji „Szabla i łuk” wraz z młodzieżą z SP 4 skupioną wokół "Stargardzkiego Centrum Rekreacji Ruchowej - Sokolnia", która prowadziła warsztaty z podstaw łucznictwa dynamicznego i szermierki palcatem. Można również było wziąć udział z warsztatach z wyplatania wikliny i sianoplotów – zrobić swój własny kosz wiklinowy bądź zabawkę z siana. Wszystkie stanowiska edukacyjno-warsztatowe cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, nie mniejszym niż obozy rekonstruktorów.

Na scenie w Parku Jagiellońskim odbywały się konkursy dla zwiedzających, a pod koniec każdego z festynowych dni – finał konkursu „Baw się z nami – wygraj tablet”. W sobotę zadanie konkursowe polegało na ułożeniu krótkiego utworu rymowanego o tematyce festynu historycznego i jury po długich debatach wyłoniło zwycięzcę – Borysa, który urzekł komisję swoim lekkim i zabawnym stylem:

 

„Gwałtu rety, co się dzieje 
Szwed cesarskie wojska leje
pod Stargardem, tuż nad Iną
setki mężnych w boju giną.
To na szczęście rekonstrukcja, 
nic nikomu się nie stało, 
ale fajnie było spojrzeć 
co się kiedyś tutaj działo”.

 

 

W niedzielę natomiast, gdy zadaniem było napisanie utworu o muzeum lub Bastei, wygrała Gabriela, która pokonała pozostałych „poetów” świetną znajomością muzeum i ciekawym doborem słów:

„Jest w Stargardzie grupa ludzi 
co historią się nie nudzi.
Zapraszają, zachęcają,
do zwiedzania namawiają.
Chodźcie, chodźcie tu do MAH-u,
zapraszamy do Odwachu!
Kto tu zajrzy - zadziwieje
jak ciekawe stare dzieje.
Tu w muzeum można znaleźć 
skarby, których nie widziałeś!
Poznaj więc historii smak 
na Basteję gnaj jak wiatr!
I do MAH-u idź po wiedzę 
zamiast z kompem tylko siedzieć”.

Przez cały czas festynowi towarzyszyło Radio Stargard – patron medialny imprezy. W tygodniu poprzedzającym ten weekend na antenie można było posłuchać opowieści o Stargardzie w XVII wieku, a także wziąć udział w konkursie historycznym dla słuchaczy. Podczas festynu natomiast Radio miało swoje stoisko, z którego na żywo relacjonowało przebieg bitew oraz wrażenia ze wszystkich atrakcji.

    

Przez dwa dni festynowe parki odwiedziło około 10 000 osób. W „Miasteczku Edukacyjnym” w zajęciach udział wzięło prawie 600 osób, a Basteję odwiedziło prawie 1000 – to dwa razy więcej niż w roku ubiegłym, kiedy muzeum po raz pierwszy organizowało Dzień Historyczny w Dni Stargardu.

    

W roku 2016 muzeum ponownie będzie organizatorem Dni Historycznych – mamy nadzieję, że pogoda znów dopisze i mieszkańcy Stargardu znów będą mogli przenieść się w czasie i przeżyć z nami historyczno-edukacyjną przygodę „W Krainie Gryfa”. Zapraszamy za rok!

 

ost. aktualizacja: 2015-07-07
Instytucja kultury Gminy-Miasto Stargard

Muzeum mobile:

apple android

Na skróty:

BIP
Facebook Tweeter Instagram RSS

Zostań z nami: