Historie opowiedziane dźwiękiem

ost. aktualizacja: 2018-09-18 Odsłon: 3840

Historie opowiedziane dźwiękiem

Koncerty na kamienicznych podwórkach

W sobotę, 15 września 2018, odbyło się spotkanie na podwórku i klatce schodowej w kamienicy przy ul. B. Limanowskiego 26.

Był to początek projektu, który podejmuje działania aktywizujące społeczność lokalną w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Miasto Stargard. Celem projektu jest odkrycie przedwojennej i powojennej historii Stargardu i ożywienie tkanki miejskiej w obszarze Śródmieście-Starówka. Pomysł prowadzenia aktywności edukacyjnych na tak trudnych obszarach narodził się z potrzeby wyjścia poza muzealne mury – wyjścia poza zamknięte działania edukacyjne odbywające się w obiektach, takich jak: sale edukacyjne i sale ekspozycyjne. Ważnym aspektem "wyjścia" w przestrzeń miejską jest potrzeba poznawania, doświadczania i integrowania społeczności zamieszkałej objęty w projekcie obszar. Należy wspomnieć, że projekt ma pomóc w utożsamianiu i identyfikacji mieszkańców z uwzględnioną okolicą.

Kurator projektu (Przemysław Antczak - Dział Edukacji MAH w Stargardzie) wraz z zaproszonymi gośćmi – żywym świadkiem powojennej historii Stargardu - panią Teresą Kowalik i zespołem Dice powrócił na większość „odkrytych” w cyklu „Tajemnice kamienicy” podwórek by ożywić je na nowo dźwiękiem i słowem.

Powyższe wydarzenie było zorganizowane przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie i przeznaczone dla mieszkańców miasta. Udział w nim był bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Udział wzięło ponad 50 osób.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w projekt:

Zespół Dice w składzie:

Łukasz Aleksander Przybylski – gitara akustyczna i śpiew

Bartosz Izak – gitara akustyczna

Mateusz Szeremeta – perkusjonalia i wokal wspierający

Świadek powojennej historii Stargardu: Pani Teresa Kowalik;

oraz mieszkańcy kamienicy przy ul. B. Limanowskiego 26 za pomoc i zaangażowanie.

Zapraszamy do obejrzenia wideo i fotorelacji (fot. J. Fijałkowska, P. Antczak, MAH).

Na kolejne spotkanie zapraszamy w maju! Wkrótce więcej szczegółów...

ost. aktualizacja: 2018-09-18
Instytucja kultury Gminy-Miasto Stargard