m

Polska i niemiecka pani domu

ost. aktualizacja: 2018-09-03 Odsłon: 3850

Polska i niemiecka pani domu

„W ogóle żądamy dziś od kobiety, by wykształcenie jej umysłowe tak było prowadzone,
aby umiała i mogła rządzić domem i trudnić się gospodarstwem, nie zaniedbując iść z postępem nauki,
aby znała wszystko co nauka wykazuje,
aby zajmowały ją kwestje społeczne,
a od fortepianu lub pędzla, książki czy igły, umiała się oderwać, by przewodniczyć pracom około gospodarstwa sobie powierzonego”.

Tak o  kobietach z końca XIX wieku pisała Lucyna Ćwierczakiewiczowa, autorka wielu popularnych i poczytnych poradników domowych. O samej Ćwierczakiewiczowej, Eliza Orzeszkowa pisała, że jest to kobieta, której nasi ojcowie daliby miano herod-baby. Nie była ona jednak wyjątkiem, ponieważ kobiety coraz częściej miały swoje zdanie i nie bały się głosić swoich poglądów publicznie.

Podczas wykładu usłyszymy opowieść o życiu codziennym Polek i Niemek oraz ich funkcjonowaniu w rodzinie i społeczeństwie przed i po I wojnie światowej - konflikcie, który zmienił diametralnie życie kobiet. Wyzwoliły się one nie tylko z ucisku gorsetów, lecz także wybiły się na niepodległość. Przenikniemy w środowisko emancypantek, towarzystw dobroczynnych, wielkomiejskiej bohemy, a także przyjrzymy się bliżej frankfurckiej kuchni, która pozwoliła kobietom stać się nowoczesną panią domu.

Wykład odbędzie się 8 września (sobota) o godzinie 17:00 w parku Piastowskim przed Basteją (w razie niepogody - w salce edukacyjnej w Bastei). Prowadząca: dr Monika Ogiewa-Sejnota. Wstęp wolny.

 

ost. aktualizacja: 2018-09-03
Instytucja kultury Gminy-Miasto Stargard

Muzeum mobile:

apple android

Na skróty:

BIP
Facebook Tweeter Instagram RSS

Zostań z nami: