XXX Europejskie Dni Dziedzictwa

ost. aktualizacja: 2022-09-13 Odsłon: 1666

Europejskie Dni Dziedzictwa 2022

Zapraszamy do obchodów jubileuszowych Europejskich Dni Dziedzictwa!

Przedstawiamy program obchodów XXX Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny!

19.08.2022 r., godz. 17:00

Otwarcie wystawy „Ecclesia Sanctae Mariae”

opis: Wystawa czasowa poświęcona stargardzkiemu kościołowi Mariackiemu z okazji jego 730-lecia. Na ekspozycji prezentowane będą obiekty związane m.in. z jego architekturą, wyposażeniem, rolą kościoła jako cmentarza oraz ikonografią.

miejsce: gmach główny Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, Rynek Staromiejski 3

współorganizator: Archiwum Państwowe w Szczecinie

autor wystawy i kurator: Piotr Tarnawski

► 10.09.2022 r., godz. 12:00

Rodzinna gra miejska „Stargardzian rady na odpady”

Proekologiczna gra terenowa z elementami przedwojennej historii i architektury Stargardu organizowana we współpracy z Zarządem Usług Komunalnych w Stargardzie. Zadaniem graczy będzie odwiedzenie 10 określonych punktów na terenie miasta i wykonanie poszczególnych zadań. Zadania dotyczyć będą ekologii (prawidłowej polityki segregacji odpadów, zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, zmian klimatycznych), pomników historii i pomników przyrody oraz topografii, historii i życia codziennego w przedwojennym mieście, pojawią się też wątki archeologiczne.

miejsce: Basteja, park Piastowski 1

zgłoszenia drużyn 2-5 osobowych: p.antczak@muzeum-stargard.pl

współorganizator: Zarząd Usług Komunalnych w Stargardzie

prowadzący: Przemek Antczak

zgloszenia i szczegóły: http://muzeum-stargard.pl/pl/edukacja/edd/xxx/gra/

10.09.2022 r., godz. 10:00

Wycieczka piesza „Stargard A.D. 1900 oczyma komisarza policji i autora przewodnika po mieście Otto Zucka”. Część II. Budowle sakralne.

Z okazji zbliżających się Europejskich Dni Dziedzictwa, które w województwie zachodniopomorskim odbywają się pod hasłem „Po nich dziedziczymy”, zapraszamy do udziału w pieszej wycieczce Stargard A. D. 1900 oczyma komisarza policji i autora przewodnika po mieście Otto Zucka. Część 2: Obiekty sakralne. Trasa wycieczki powstała w oparciu o popularny przewodnik turystyczny z 1900 roku. Podczas spaceru, oprócz zachowanych obiektów, poznamy historię miejsc już nieistniejących, które w 1900 roku były ważnymi elementami stargardzkiej przestrzeni miejskiej. Dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie muzealnej wystawy Ecclesia Sanctae Mariae. 730 lat kościoła Mariackiego w Stargardzie, po której oprowadzać będzie jej kurator – Piotr Tarnawski.

Przed spacerem każdy jego uczestnik otrzyma dodatkowo dostęp do e-booka Stargard roku 1900 oczami Otto Zucka. Cz. 2. Obiekty sakralne, który jest oparty na oryginalnej wersji przewodnika z 1900 roku. Osoby chcące wziąć udział w wędrówce proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres: m.ogiewa-sejnota@muzeum-stargard.pl do czwartku tj. 8.09.2022 r. Liczba miejsc ograniczona.

miejsce: kościół pw. Ducha Św. W Stargardzie

przewodnicy: dr Monika Ogiewa-Sejnota, Mirosław Opęchowski, Piotr Tarnawski

link do pobrania bezpłatnej publikacji:

16.09.2022 r., godz. 17:00

Wykład Kościół Mariacki – stargardzka „katedra”

Stargardzianie i przybysze często nazywają kościół Mariacki katedrą. Stargard nigdy nie był siedzibą biskupią. Monumentalność jej założenia i bogactwo wystroju architektonicznego spełniają aż nadto kryteria średniowiecznych katedr.

prowadzący: Mirosław Opęchowski

17.09.2022 r., godz. 17:00

Wykład Burmistrzowie, syndycy i żołnierze…, czyli opowieści o pochowanych w kościele Mariackim

Kolegiata NMP Królowej Świata od początku swojej historii była miejscem ostatniego spoczynku stargardzkich elit. W ostatnich latach udało się przebadać kilka krypt grobowych, które odsłoniły przed nami swoje tajemnice. Dowiedzieliśmy się wiele o pochowanych osobach oraz zwyczajach pogrzebowych. Chcemy podzielić się i z Państwem tą wiedzą.

prowadzący: dr hab. Marcin Majewski, Marcin Burdziej

18.09.2022 r., godz. 17:00

Wykład Na plebanii kościoła, czyli o początkach stargardzkiego muzealnictwa.

Wykład o początkach stargardzkiego muzealnictwa, o pierwszej ekspozycji poświęconej historii miasta i szczególnej więzi z kościołem Mariackim.

prowadząca: dr Monika Ogiewa-Sejnota

ost. aktualizacja: 2022-09-13