m

Konferencje

utworzono : 2014-08-04 Odsłon: 4435

Forum Muzeów Historycznych "Historia a współczesne narracje muzealne"

W dniach 17 – 21 września 2014 r. w Szczecinie odbędzie się XIX Powszechny Zjazd Historyków Polskich, nad którym honorowy patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Temat tegorocznego Zjazdu brzmi: Polska – Bałtyk – Europa.

Jednym z licznych spotkań i sesji odbywających się w ramach Zjazdu Historyków będzie Forum Muzeów Historycznych, nad którym patronat objął Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Forum organizowane jest przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie oraz Polskie Towarzystwo Historyczne.

Założeniem spotkania historyków i muzealników jest wymiana poglądów i opinii na temat narracji historycznych we współczesnym muzealnictwie oraz ich wpływu na kształt pamięci zbiorowej społeczeństwa, skupiając się przede wszystkim na strategii postrzegania i pokazywania przeszłości.

Ewolucja, której ulegają muzealne narracje historyczne, jest odzwierciedleniem transformacji pamięci społecznej a zatem przedmiotem naukowych badań i dyskusji, czego wyrazem ma być Forum Muzeów Historycznych.

Forum odbędzie się 17 września b.r., a same obrady poprzedzone zostaną prezentacją dwóch wystaw. W Muzeum Narodowym w Szczecinie (oddział MNS, Muzeum Historii Szczecina, ul. Mściwoja II 8) uczestnikom Forum zaprezentowana zostanie wystawa Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku, a w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie (Basteja, Park Piastowski 1) wystawa Stargard – miejsce z historią. Stargard od czasów późnego średniowiecza do lat 20. XX wieku. Obrady z udziałem wybitnych polskich historyków i muzealników odbywać się będą w Stargardzie, w sali obrad Rady Miejskiej (Ratusz, Rynek Staromiejski 1).

Osoby do kontaktu w sprawie Forum:

kustosz Jolanta Aniszewska, Zastępca Dyrektora ds. Naukowych MAH w Stargardzie

j.aniszewska@muzeum-stargard.pl

Tel. 668 095 335

Monika Szauman, asystent muzealny, Dział Historii i Badań nad Społecznością Lokalną

m.szauman@muzeum-stargard.pl

Tel. 91 578 38 35

utworzono : 2014-08-04
Wszystkich rekordów:

Muzeum mobile:

apple android

Na skróty:

BIP
Facebook Tweeter Instagram RSS

Zostań z nami: