m

Lekcje muzealne

aktualizowano: 2019-03-20 Odsłon: 1709

Zajęcia w Bramie Pyrzyckiej

Zajęcia odbywają się w Bramie Pyrzyckiej przy ul. Mieszka I 1

RZEMIOSŁO – WARSZTATY DLA KAŻDEGO

 • Podstawy garncarstwa

Warsztaty polegające na aktywnej zabawie z gliną. W trakcie spotkania prezentowany jest skrócony rozwój technik garncarskich na przestrzeni wieków oraz omawiany jest wygląd warsztatu garncarskiego. Uczestnicy wykonują własnoręcznie gliniane naczynie, które mogą później zabrać ze sobą do domu.

 • Produkcja papieru czerpanego

Warsztatowe polegające na samodzielnym wykonaniu arkusza papieru. W trakcie zajęć uczestnicy wysłuchają historii papieru czerpanego. Poznają także inne materiały takie jak np. pergamin, papirus. Każdy uczestnik będzie mógł zabrać swoją pracę do domu.

Uczestnicy warsztatów powinni przynieść ze sobą gładką, bawełnianą ściereczkę do naczyń, w którą będą mogli zawinąć przygotowany w trakcie warsztatów papier.

 • Tkactwo dla średnio zaawansowanych

Rozszerzona wersja lekcji „Tkactwo dla początkujących”, uczestnicy poznają historię tkactwa od przędzy, poprzez barwienie, tkanie do gotowego materiału, aż po przygotowanie sukna do sprzedaży, a także wykonanie pasmanteryjnych ozdób odzieży. Będą mieli okazję zobaczyć i spróbować swoich sił w tkactwie tabliczkowym, na archaicznym krośnie oraz na bardkach.

 • Powroźnictwo zawodowe i domowe

Na wstępie uczestnicy poznają znaczenie powroźnictwa, dowiedzą się o doborze i obróbce roślin włóknistych (len, konopie, pokrzywa). W części praktycznej zaplanują i wykonają sznur na powroźnicy.

SZTUKA DLA MAŁYCH I DUŻYCH

 • Artystyczne inspiracje

Skąd artysta czerpie pomysły? Czy ściana, chodnik, park mogą stać się dziełami sztuki? Co jest w sztuce najważniejsze – realizm, emocje, barwy czy eksperymenty? Na te i wiele innych pytań będziemy odpowiadać podczas nietypowych warsztatów plastycznych. Uwaga - umawiając się na warsztaty należy wybrać jeden z wymienionych poniżej podtematów:

-Warsztat artysty
Jakimi narzędziami można malować? Z czego otrzymać barwniki i jak je ze sobą mieszać? Czym się różni wodna tempera od akwareli i farby olejnej? Jak je otrzymać „domowym sposobem”? Zabawa kolorem i światłem na podstawie sztuki jaskiniowej, impresjonizmu i pop-art. Zajęcia wprowadzające w tematykę malarstwa.

-Inspirująca matematyka
Wykorzystanie brył i figur geometrycznych w malarstwie. Na przykładzie różnych gatunków sztuki spróbujemy udowodnić, że matematykę można odnaleźć wszędzie! Będziemy przestawiać rzeczywistość i  budować ją od nowa w najbardziej fantastycznych kształtach.

-Bo tak!
Artysta jako prekursor, eksperymentator i wizjoner. W trakcie warsztatów poznamy sylwetki kilku artystów, których prace wzbudzały kontrowersje, oburzenie, ale i zachwyt. Poprzez eksperymenty dotyczące różnego rodzaju metod tworzenia sztuki damy się ponieść wolności, euforii i spontaniczności próbując odnaleźć własną drogę artystyczną.

-Sztuka komiksowa
Czy komiks może być sztuką? Jaką historię możemy opowiedzieć za jego pomocą? W trakcie trwania warsztatów poznamy różne techniki rysowania komiksu, wymyślimy własną opowieść i przeniesiemy ją na duży format jako inspiracji używając dzieł znanych artystów.

 • Forma eksperymentalna

Warsztaty twórcze, których celem jest uwrażliwienie najmłodszych odbiorców kultury na sztukę współczesną. Zastanowimy się, jakimi narzędziami operują współcześni artyści (bazując m.in. na pracach Edwarda Marandy – ze zbiorów MAH). Nauczymy się czytać i interpretować tytuły współczesnych wystaw w najważniejszych polskich galeriach sztuki. W trakcie aktywnych spotkań dowiemy się czym jest performance, instalacja, czy sztuki wizualne  – poznamy szereg prac uznawanych w świecie artystów. Integralną częścią spotkania będzie  tworzenie przez uczestników swoich własnych, oryginalnych prac przy wykorzystaniu nietypowych narzędzi, łamiących kanon rzemiosła artystycznego, z wykorzystaniem emocji: performatywny taniec na taśmie przyklejonej do podłogi, tworzenie geometrycznych plakatów, nakręcenie eksperymentalnego filmu obrazującego dynamikę przy pomocy telefonu, kropki/kreski czyli poszukiwanie zaginionej geometrii w architekturze Stargardu.

 • Zaprojektuj emocje

Czy kiedyś marzyliście, by znaleźć się na bezludnej wyspie? A może pragniecie ratować świat w obawie o zdominowanie go przez niesłychanie fantazyjne stwory? Warsztaty przeniosą was w odległe, nieosiągalne krainy, pełne zawiłych zagadek i niesamowitych historii. Tylko od was zależeć będzie, jak potoczy się wasza naładowana emocjami opowieść. W trakcie trwania spotkania porozmawiamy o emocjach – co je wywołuje, jak je okazujemy. Znajdziecie tu także mnóstwo kreatywnych zadań do wykonania: aktorskie odgrywanie przypisanych ról, rysowanie własnych emocji czy zaprojektowanie 'własnego ja' znaną na całym świecie 'czcionką Strzemińskiego'. W trakcie cyklu, wyświetlone zostaną także tradycyjne opowieści z takich krain, jak: Gruzja, Afryka czy Chiny. Działania: wspólna gra w kostki edukacyjne: kostki opowieści (story cubes) – wymyślanie, odczytywanie, przypisywanie i rysowanie własnych historii, aktywność performatywna łącząca mimikę twarzy - żywe rzeźby, rysowanie emocji na specjalnie wydrukowanym zarysie twarzy, opisywanie odczuć przy użyciu tzw. 'czcionki Strzemińskiego'.

HISTORIA W FAKTACH I CIEKAWOSTKACH

 • Jak dawniej wyglądały książki?

Historia książki od początków jej powstawania - od zapisków na papirusie do postaci dzisiejszej, jej oprawy i przechowywania. Na zajęciach wykorzystane zostaną eksponaty muzealne. Uczestnicy podejmą próby pisania na tabliczkach woskowych rysikami łupkowymi, gęsim piórem i trzcinką. Poznają podstawowe pojęcia związane ze średniowieczną książką i pracą skryby w skryptorium.

 • Życie codzienne w średniowiecznym mieście

Opis infrastruktury miejskiej, życie religijne, szkolnictwo, dieta i higiena, handel i rzemiosło oraz stroje i ich elementy – czyli wszystkie aspekty życia ludzi żyjących w średniowieczu na przykładzie mieszkańców Stargardu.

 • Zawody średniowiecza – stargardzkie cechy

Zajęcia wykładowe o rzemieślnictwie na terenie Stargardu. Zawody „prestiżowe” i zawody niezbędne dla funkcjonowania miasta. Organizacja gildii czyli „w cechu się rodzisz i w cechu umierasz”. Prezentacja wybranych cechów i rzemieślników, narzędzi i zaplecza warsztatowego.

 • Stan zdrowia, choroby, zwyrodnienia oraz patologie oczami antropologa

W ramach wstępu na bazie prezentacji przedstawiane są zmiany w obrządku pogrzebowym na przestrzeni wieków w Stargardzie i najbliższej okolicy. W ramach części praktycznej zaprezentowane zostaną metody podstawowych analiz antropologicznych, takich jak: określanie płci, wieku, wzrostu, wyglądu, typu budowy oraz pochodzenia, a także prawdopodobnych przyczyn zgonu.

 • Vanitas vanitatum et … mors omnia vincit

Marność i śmierć w malarstwie i grafice północnoeuropejskiej XVII i XVIII wieku. Na zajęciach podjęta zostanie próba wyjaśnienia fenomenu popularności motywu na tle zmian zachodzących w Europie doby renesansu i baroku, ze zwróceniem uwagi na rozbudowaną symbolikę vanitatywną z podaniem lokalnych przykładów.

 • Wampir – cała prawda czy tylko mit? Historia nietolerancji

Zajęcia wykładowe. Konfrontacja obrazu wampira funkcjonująca w sztuce masowej z wzorcami znanymi z historii, etnografii, antropologii i literatury.

 • Zaprojektuj miasto

Warsztaty poprzedzone prezentacją multimedialną wprowadzająca uczestników w przedwojenne lata – zobaczyć będzie można obraz Szczecina lat 20. XX wieku, stolicę w okresie międzywojennym czy zniszczone miasto tuż po zakończeniu II wojny światowej. W trakcie trwania warsztatów uczestnicy będą mieli okazję poznać wygląd miasta w szalenie rozwojowym XIX i XX wieku. Poznamy także ówczesne bogate życie kulturalne stargardzian (kina, teatry, kabarety) oraz przyjrzymy się szerokiemu rozwojowi miasta (przemysł, handel, kolej, linie tramwajowe). Zwieńczeniem spotkania będzie wspólne zaprojektowanie papierowych kamienic.

 • Ryneczek Hanzy

Warsztat traktujący o średniowiecznym związku kupieckim – uczestnicy cofną się w czasie i przeniosą wprost do średniowiecza. Dowiedzą się czym był Związek Hanzeatycki, poznają jego strefy i miasta. Poznają też pirata Klausa Störtebekera. Odtworzony zostanie dawny targ, na którym będzie można zakupić, czy też sprzedać (lub skraść) różne towary – przyprawy, tkaniny, zboże. Przeanalizujemy typy hanzeatyckiej architektury ceglanej. Zbudujemy papierowe statki (flota) i w nie zagramy.

 • Krótka historia śmieci

Warsztaty o śmieciach, recyclingu i historii. Rozpoczynamy opowieścią o tym czym były smieci w średniowieczu, a czym są teraz? Czy to prawda, że archeolog to śmieciarz na śmietniku historii? Jakie znaczenie dla historyków mają nasze śmieci? Co to jest recycling? Uczestnicy zapoznają się z przygodami Detektywa Stargusia i otrzymają książeczki edukacyjne wydane przez stargardzki ZUK. Na koniec działanie artystyczne - co można zrobić ze śmieci? Co można ze śmieci wyczytać?

 • Historyczny taniec średniowieczny

Historia tańca w teorii i praktyce. Zaczynamy krótką pogadanką o tańcach i pląsach. Poznamy obyczaje obrzędowe związane z tańcem w czasach wczesnego średniowiecza oraz nowożytnych. Później rozgrzejemy się przy pląsie harcerskim, a na koniec przejdziemy do tańców ogniskowych aż po taniec na wyższym poziomie.

 • Historia Poi – Od Nowej Zelandii po Stargardzki rynek

Zajęcia z historii maoryskiego tańca ognia. Przedstawimy historię pochodzenia poikarstwa oraz jak wyglądały występy na przestrzeni lat: od plemienia Maorysów po rynkowe pokazy kuglarskie na średniowiecznych rynkach, jak i w aktualnych czasach. W ramach prezentacji multimedialnej pokazywane będą m.in. film z występu w wykonaniu Maorysów, zdjęcia różnego rodzaju sprzętów oraz wizualizacja efektów najwyższej klasy sprzętu poikarskiego. Zwieńczeniem zajęć będą krótkie warsztaty z poikarstwa i mały pokaz.

 • Na żydowskim podwórku

Warsztat, dzięki któremu cofniemy się w czasie o 150 lat. Sprawdzimy w co grały i czym bawiły się żydowskie dzieci na stargardzkich ulicach i podwórkach. Spróbujemy swych sił w tradycyjnych zabawach związanych z kalendarzem i świętami żydowskimi – Drejdel, Klipy, zagłuszanie Hamana czy Badekn. Dodatkowym wyzwaniem będzie próba zmierzenia się z pismem hebrajskim i jidysz.

aktualizowano: 2019-03-20
Wszystkich rekordów:

Muzeum mobile:

apple android

Na skróty:

BIP
Facebook Tweeter Instagram RSS

Zostań z nami: