LEKCJE W MUZEUM: ROK SZKOLNY 2023/2024

aktualizowano: 2023-11-22 Odsłon: 1315

Zajęcia dla przedszkolaków, wiek 5-6 lat

Zajęcia mające charakter warsztatowy, dopasowane do grupy odbiorców.

• Muzeum od kuchni

Kto pracuje w muzeum? Czym jest zabytek? Jak powstaje wystawa?

Zajęcia stacjonarne w Bastei lub gmachu głównym MAH, połączone z warsztatami.

• Zajęcia na aktualnych wystawach czasowych

Zajęcia warsztatowe o tematyce aktualnej wystawy czasowej w gmachu głównym MAH.

• Szlakiem stargardzkich Pomników Historii. Spacer miejski na wesoło

Spacer po mieście z opowieścią o najcenniejszych zabytkach Stargardu. Pójdzie z nami Bronia - bohaterka Zeszytu Edukacji Muzealnej pt. "Pomnik Historii, czyli gdzie?"

• Chodź, opowiem ci HISTORIĘ. Warsztaty kreatywne o stargardzkich Pomnikach Historii

Warsztaty historyczno-artystyczne na wystawie stałej w Bastei połączone z zabawami z książeczki edukacyjnej, w której mała Bronia przygotowała mnóstwo zadań tylko dla wytrwałych!

• Kalendarz świąt znanych i nietypowych

Tradycje i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia, Wielkanocy i zupełnie nietypowych świąt takich jak Dzień Misia, Dzień Kropki itp. (do wyboru w wybranych okresach roku):

- Kolory Jesieni w muzealnych murach - zajęcia plastyczne
- Międzynarodowy Dzień Kropki – zajęcia pobudzające kreatywność, odwagę i twórcze działanie (15 września)
- Światowy Dzień Uśmiechu - warsztaty kreatywne (6 października)
- Dziady, Halloween, Dia de Muertos - tradycje, wierzenia i zwyczaje Święta Zmarłych w różnych częściach świata (prowadzimy 23-29 października)
- Dzień Pluszowego Misia - opowieść o zabawce, która zmieniła świat (prowadzimy 20-24 listopada)
- Katarzynki/Andrzejki -obrzędy i wierzenia ludowe w teorii i praktyce (prowadzimy 24-30 listopada)
- Bożonarodzeniowy Misz Masz - kreatywne warsztaty użytkowe: choinki, bombki i inne ozdoby (6-22 grudnia)
- Wielkanocne Inspiracje - warsztat DIY -„zrób to sam” , na którym uczestnicy wykonają wielkanocną dekorację (18-27 marca)
- Zimowy krajobraz - warsztat niespodzianka. Zajęcia o tematyce zimowej ukierunkowane na działanie, pracę twórczą dostosowane odpowiednio do grupy wiekowej (prowadzimy 21 grudnia-20 marca)
- Wiosenne porządki - zajęcia upcyklingowe. Przetwarzanie wtórne rzeczy (prowadzimy 21 marca-21 kwietnia)

• Zaprojektuj emocje

Sztuka tworzona wyobraźnią, wyrażana emocjami: radość, smutek, strach, euforia…

• Do 3 razy sztuka!

Warsztaty o sztuce dawnej i współczesnej, połączona z aktywnościami z pogranicza tańca i teatru – eksperymentalne formy wyrazu.

• Zaprojektuj miasto

Przedwojenne miasto w opowieściach i przedmiotach.

• „W krainie Gryfa”- krótka historia herbu Stargardu.

Zajęcia przenoszące do czasów starożytnych i mitycznych stworzeń. Symbolika wizerunku gryfa i rzeki Iny w herbie stargardzkim.

• Tropem Zmysłów

Poznaj siebie i odkryj swój szósty zmysł! Zajęcia mające na celu rozbudzenie wrażliwości na otaczający świat przy pomocy naszych zmysłów. Warsztaty prowadzone będą z wykorzystaniem technik plastycznych, manualnych, zabaw i gier ruchowych, które bezpośrednio pobudzą  naszą wyobraźnię.

aktualizowano: 2023-11-22