Projekty
Przedszkole + cooltura. Rozwijanie kompetencji kadry przedszkolnej w Stargardzie w zakresie edukacji kulturalnej
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie przystępuje do realizacji projektu dofinansowanego ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Projekt rozwinie kompetencje oraz przygotuje do pracy pedagogicznej z użyciem integracyjnych metod edukacyjnoanimacyjnych kadrę przedszkolną w Stargardzie. W jego trakcie odbędzie się cykl szkoleń, w których wezmą udział nauczyciele stargardzkich przedszkoli. Uczestnicy projektu podniosą kwalifikacje pedagogiczne oraz staną się ekspertami, którzy w drugiej części projektu przekażą zdobytą wiedzę pozostałym nauczycielom w swojej instytucji i przygotują propozycję nowych aktywności (scenariusz zajęć). Scenariusze służyć będą również innym. Każdy z nich zostanie bezpłatnie udostępniony na stronie internetowej MAH. Efektem końcowym będzie publikacja edukacyjna, skierowana do dzieci i opiekunów. Będzie nad nią pracować zespół złożony z muzealników i mniejszych grup roboczych wyłonionych z uczestników projektu. Dzięki temu pedagodzy, z którymi będziemy współpracować, będą zaangażowani na każdym etapie i tym samym w praktyczny i bezpośredni sposób wprowadzą wiedzę w działanie.
Projekt ten, dofinansowany ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, jest projektem edukacyjnym przeznaczonym dla dwóch grup odbiorców – nauczycieli stargardzkich przedszkoli i przedszkolaków. W pierwszym etapie nauczyciele zostaną zaproszeni na pięć bezpłatnych szkoleń z bardzo różnych dziedzin pedagogiki: pozytywnej dyscypliny, sensoplastyki®, integracji sensorycznej, lagoterapii i grywalizacji (gry i escape roomy). Później, przekażą wiedzę zdobytą na szkoleniach swoim koleżankom i kolegom z pracy, a następnie wspólnie z MAH opracują 7 nowych scenariuszy lekcji muzealnych dedykowanych przedszkolakom. W następnym etapie to właśnie dzieci – wychowankowie stargardzkich przedszkoli – przetestują nowe scenariusze odwiedzając muzeum i biorąc udział w bezpłatnych lekcjach. Na podstawie ich spostrzeżeń lekcje będą dopieszczane tak, by ich finalna wersja weszła na stałe do oferty edukacyjnej MAH od 2023 roku. Jednocześnie będą trwały prace nad kolejnym Zeszytem Edukacji Muzealnej (czwartym po serii „Muzealnik czyli kto”, „Zabytek czyli co” i „Wystawa czyli jak”). Ta książeczka w przystępnej dla dzieci, atrakcyjnej formie opowie o Pomniku Historii, czyli naszych najcenniejszych zabytkach, m.in. kolegiacie mariackiej, bramach, basztach i murach obronnych. Publikacja ponownie zostanie przetestowana przez najmłodszych uczestników projektu, a następnie, po korektach, będzie nieodpłatnie udostępniana przez muzeum.
Partnerem tego projektu jest Przedszkole Miejskie nr 2 „Mali Artyści”, a udział w nim wezmą nauczyciele i podopieczni ze stargardzkich przedszkoli miejskich i niepublicznych.