utworzono : 2013-09-06 Odsłon: 2757

Augustyn ze Stargardu zwany niegdyś Angelusem.

Protokół. Kamieńska Kronika. Rodowód Książąt Pomorskich. tzw. Stargardzka Genealogia.
Stargard 2008
ISBN 978-83-920332-5-7

Nie bez przyczyny pierwszą publikacją, której towarzyszy logo "100-lecia Muzealnictwa w Stargardzie" jest "Protokół" mnicha Augustyna, ponieważ i to dzieło obchodzi pewną rocznicę. Mija dziś sto pięćdziesiąt lat od wydania drukiem tekstu "Protokołu", który udostępnił na łamach "Baltische Studien" Johann Gottfried Ludwig Kosegarten. Praca Augustyna ze Stargardu, zwanego niegdyś Angelusem, jest jedynym znanym traktatem związanym ze stargardzkim klasztorem augustiańskim. Niniejsza edycja źródłowa jest pierwszą z planowanej serii. Jej celem jest prezentacja polskiemu Czytelnikowi mniejszych dzieł historiograficznych, ale równie ważnych dla poznania historii Pomorza i miasta Stargardu. Główny trud autorski w tłumaczeniu i opracowaniu tego wydania poniósł prof. dr hab. Edward Rymar z Uniwersytetu Szczecińskiego i dr hab. Elwira Buszewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Fragment "Od Wydawcy" autorstwa dr Marcina Majewskiego, Dyrektora Muzeum w Stargardzie.

utworzono : 2013-09-06