utworzono : 2013-09-06 Odsłon: 2484

Folder popularnonaukowy
Stargard 2012
ISBN 978-83-61456-52-0

„Manufaktura stylów…” jest trzecim folderem wydanym w ramach serii Badania archeologiczne Muzeum w Stargardzie. Zwiera omówienie wyrobów fajansowych, których fragmenty wydobyto w trakcie rozmaitych badań archeologicznych przeprowadzonych w Stargardzie. Przedstawione przedmioty fajansowe pochodzą z europejskich manufaktur oraz z miejscowego warsztatu (warsztatów) i zostały wyprodukowane w okresie od początku XVII wieku do końca XIX stulecia. Rozmaitość wzorów dekoracji malarskich związana jest przede wszystkim z rozległymi kontaktami handlowymi pomiędzy Europą a krajami Orientu. Inspiracje czerpane z porcelany Dalekiego Wschodu przyczyniły się do licznego naśladowania wzorów azjatyckich i przenoszenia ich na fajans niderlandzki, pruski czy miejscowy – pomorski.

utworzono : 2013-09-06