m

Archiwum

aktualizowano: 2013-11-20 Odsłon: 2825

Dywizjon 303

Data rozpoczęcia: 17 września 2013 r.
Data zakończenia: 15 listopada 2013 r. 

Prezentowana wystawa ze zbiorów Muzeum - Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie pod Poznaniem jest przypomnieniem chwały polskiego oręża z 1940 r. Wówczas to na przełomie lata i jesieni rozgrywała się powietrzna „Bitwa o Anglię” (nazywana też „Bitwą o Wielką Brytanię”) - jedna z przełomowych bitew II wojny światowej z Polakami w roli głównej. Polscy piloci walczący w składzie 303. Dywizjonu Myśliwskiego   Królewskich Sił Powietrznych (RAF) wnieśli ogromny wkład w to zwycięstwo. Pilotom tego Dywizjonu oficjalnie uznano zestrzelenie w trakcie bitwy 126 niemieckich samolotów. 

Na wystawę składają się głównie liczne czarno-białe fotografie wykonane polskim lotnikom, mechanikom i ich samolotom w okresie „Bitwy o Anglię”. Autorem fotografii jest Arkady Fiedler, który przybył do 303. Dywizjonu aby napisać książkę o bohaterskich polskich lotnikach. Tym fotografiom na 31 planszach towarzyszą kolorowe ujęcia wykonane w 2008 r. przez Marka i Marka Oliwiera Fiedlerów (syn i wnuk Arkadego Fiedlera) podczas ich podróży po Anglii w poszukiwaniu śladów polskich lotników.

Na wystawie prezentowane są też mundury Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii: plutonowego mechanika z 300. Dywizjonu Bombowego „Ziemi Mazowieckiej” oraz porucznika pilota z 307. Dywizjonu Myśliwskiego Nocnego „Lwowskich Puchaczy”. Obydwa przykłady mundurów pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica w Pile. Zobaczyć też można modele samolotów brytyjskich (Hawker Hurricane i Supermarine Spitfire) i niemieckiego (Messerschmitt Bf-109E) biorących udział w powietrznych zmaganiach nad Anglią. Prezentowane modele pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Wałeckiej w Wałczu.

Wystawa ta jest doskonałą lekcją historii dla osób w każdym wieku nie tylko dla uczniów I klasy gimnazjum, którzy mają książkę Arkadego Fiedlera w spisie lektur szkolnych. 

Kuratorem wystawy jest Andrzej Bierca.

aktualizowano: 2013-11-20
Wszystkich rekordów:

Muzeum mobile:

apple android

Na skróty:

BIP
Facebook Tweeter Instagram RSS

Zostań z nami: