Archiwum
Gry i Zabawy na przestrzeni wieków
Data rozpoczęcia: 20.12.2011
Data zakończenia: 30.06.2012
W dzisiejszych czasach dzieci inaczej spędzają czas niż w minionych wiekach. Dziś króluje komputer i telewizja – to współczesny sposób na spędzanie czasu wolnego przez dzieci nie wspominając już o dorosłych. Dawniej dzieci bawiły się głównie na świeżym powietrzu bawiąc się najprostszymi zabawkami zrobionymi przez siebie z tego co dała natura.
Najstarsze zabytki jakie pokazujemy na wystawie to zabawki z epoki brązu, zobaczyć można figurkę żółwia, miniaturowe naczynka, grzechotki - datowane na lata 1000 – 700 lat p.n.e. Jedną z najwcześniejszych zabawek jaką otrzymuje się w dzieciństwie zarówno w ówczesnych czasach jak i w minionych są właśnie grzechotki. Zachowały się one do dnia dzisiejszego dzięki temu, że panował zwyczaj umieszczania przez rodziców w grobach zmarłych dzieci różnych przedmiotów, między którymi znajdowały się również zabawki. Grzechotki przybierały różne kształty, jedne przypominały gruszkę inne ptaka wypełniane były drobnymi kamykami. Grzechotkom przypisuje się również magiczną rolę ich zadaniem było chronić dziecko od chorób, nieszczęść oraz odganiać złe moce.
Średniowieczne przedmioty służące zabawie to kolejne zabytki jakie prezentowane są na wystawie. Zobaczyć tu można: bączki drewniane, miniaturowe naczynka, drewniane kule, kostki do gry, skarbonki, figurki koników, łódeczki z kory, których puszczanie na rzece czy w kałuży dawało nie lada frajdę, drewniana postać ludzka, którą możemy interpretować jako lalkę. Lalka bowiem jest uznawana za jedną z najstarszych zabawek, która nie jednej małej istocie przynosiła radość w zabawę w dom. Niektórzy uważają, że powstała ona wtedy, kiedy pojawiła się na świecie mała dziewczynka. Z upływającymi wiekami zmieniała się od najprostszej postaci - kijka odzianego w gałganki, do tej dzisiejszej postaci lalki np. Barbie, czy innych interaktywnych bobasów. Choć i dziś nie brakuje zwolenników najprostszych form tej zabawki.
Od wieków w czasie zimy dzieci bawią się w te same zabawy jakimi są: rzucanie śnieżkami czy lepienie bałwana. Na wystawie prezentowane są eksponaty do jazdy na nartach, sankach czy łyżwach. Cieszą się one popularnością zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.
Wiele zabaw związanych było z obchodami świątecznymi. Na wystawie do obejrzenia są różne przedmioty związane ze świętami Bożego Narodzenia oraz Wielkiej Nocy. Słomiane ozdoby choinkowe, maski i skrzypce kolędnicze, klekotki oraz trzaskawki.
Do dziś dnia w polskich miasteczkach na jarmarkach czy odpustach można kupić drewnianego konika, bryczkę, gwizdek czy też ptaszki klaskające skrzydełkami. Tradycje tych zabawek sięgają XIX wieku. Na wystawie można przenieść się w te odległe czasy i zobaczyć wystrugane zabawki.
Oprócz poznania historii dawnych zabawek można będzie pobawić się ich kopiami, zbudować zamek z klocków drewnianych zrobić gałgankową lalkę i zagrać nią w teatrzyku. W znajdującej się tu piaskownicy będzie można odnaleźć różne skarby. Będzie można przysiąść na chwilkę i zagrać w warcaby, krykieta, kręgle oraz wiele innych.
Wystawę „Gry i zabawy na przestrzeni wieków” mogą Państwo oglądać dzięki uprzejmości muzeów oraz kolekcji prywatnych:
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi,
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Muzeum Śląska Opolskiego
Muzeum w Koszalinie
Muzeum Zachodnio – Kaszubskie w Bytowie
Prywatna kolekcja Panów Roberta Paducha i Remigiusza Paducha
Opracowanie:
Karolina Stań, Agnieszka Matwiejczuk