m

Archiwum

aktualizowano: 2015-02-09 Odsłon: 49382

I wojna światowa 1914-1918

Data rozpoczęcia: 16.09.2014 r.
Data zakończenia: 05.02.2015 r.

fot. Jan Rusnok
fot. Jan Rusnok
fot. Jan Rusnok
fot. Jan Rusnok
► więcej

Sto lat temu w 1914 roku wybuchł światowy konflikt nazywany najpierw Wielką Wojną, a z czasem I wojną światową. Bezpośrednią przyczyną wybuchu był zamach w Sarajewie 28 czerwca 1914 r., gdzie zastrzelono następcę tronu Austro-Węgier arcyksięcia Franciszka Ferdynarda d'Este i jego małżonkę Zofię księżną Hohenberg. Zamachowcem był bośniacki Serb Gawriło Princip. Miesiąc później Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii, 1 sierpnia Niemcy wypowiedziały wojnę Rosji, 3 sierpnia Francji, 4 Belgii i tego też dnia Wielka Brytania wypowiedziała wojnę Niemcom. 6 sierpnia Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Rosji. Naprzeciw siebie stanęły 2 bloki polityczno-militarne: Państwa Centralne, czyli Niemcy i Austro-Węgry wsparte przez Turcję i Bułgarię oraz państwa Ententy - Francja, Wielka Brytania, Rosja wsparte przez szereg innych państw m.in. Włochy, Belgię, Rumunię, Grecję, a od 1917 roku Stany Zjednoczone. Wojna toczyła się jednocześnie na kilku frontach w Europie, Azji i Afryce. Ogółem uczestniczyło w niej 30 państw. Poległo, zginęło lub zmarło od ran blisko 11 mln ludzi. Co najmniej dwa razy tyle zostało rannych. W toku wojny wdrożono nowe techniki walki i uzbrojenia. Szeroko stosowano broń masowego rażenia - broń chemiczną.
Wojna zakończyła się porażką Państw Centralnych i zawieszeniem broni zawartym w lasku Compiegne we Francji 11 listopada 1918 r. W wyniku zakończonej wojny jedne państwa upadły, inne powstały lub odrodziły się na nowo, jak Polska po 123 latach niewoli.

Wśród pokazanych na wystawie blisko dwustu eksponatów znalazły się przedmioty o różnym przeznaczeniu i zastosowaniu. Zaprezentowane zostało uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy walczących stron (m.in. karabiny, hełmy, bagnety). Licznie zaprezentowane zostały fotografie, kartki pocztowe, gazety, czasopisma i odezwy. Na koniec należy wspomnieć o eksponatach upamiętniających poległych w I wojnie światowej: tablicy kommemoratywnej z kościoła Mariackiego w Stargardzie i pośmiertnym dyplomie pruskiego żołnierza.
Nie byłoby tej wystawy, gdyby nie pomoc osób prywatnych - kolekcjonerów - posiadających w swoich zbiorach liczne pamiątki, nierzadko rodzinne, pochodzące z okresu I wojny światowej. Za ich użyczenie wszystkim tym osobom bardzo serdecznie dziękujemy.

Wystawę można oglądać do 5 lutego 2015 roku w gmachu głównym Muzeum przy Rynku Staromiejskim 2-4. Jej kuratorem jest pracownik Działu Dokumentacji Zabytków, Andrzej Bierca.
 

aktualizowano: 2015-02-09
Wszystkich rekordów:

Muzeum mobile:

apple android

Na skróty:

BIP
Facebook Tweeter Instagram RSS

Zostań z nami: