m

Archiwum

aktualizowano: 2022-08-16 Odsłon: 311

Między pamięcią, polityką i wojną. Pomniki i upamiętnienia w Stargardzie na przestrzeni wieków

Data rozpoczęcia: 1.04.2022
Data zakończenia: 14.08.2022

Wystawa „Między pamięcią, polityką i wojną. Pomniki i upamiętnienia w Stargardzie na przestrzeni wieków” w syntetyczny sposób na ponad trzydziestu planszach opowiada o pomnikach i tablicach upamiętniających w Stargardzie zarówno tych istniejących (początek 2022 r.) jak i też o tych, które już nie istnieją lub uległy znacznym przemianom.

Ramy czasowe wystawy obejmuje okres od XV do XXI wieku. Warto podkreślić, że trwałość pomników i tablic pamiątkowych wynika z wielu czynników i niekoniecznie jest nim czas, jaki upłynął od momentu ich wystawienia. Dzisiaj w Stargardzie możemy na żywo podziwiać upamiętnienia z XV w., a jednocześnie już tylko na wystawowej planszy możemy obejrzeć jak wyglądały pomniki czy też tablice odsłonięte w drugiej połowie XX w., które już dziś fizycznie nie istnieją. Da się też zauważyć, że niemały wpływ na to, jakie pomniki powstawały od XIX w. w grodzie nad Iną miał fakt, że od lat dwudziestych XVIII w. Stargard jest miastem, w którym na stałe znajduje się garnizon wojskowy.

Innym czynnikiem mającym duży wpływ na to, jakie pomniki i tablice pamiątkowe były i są obecnie w Stargardzie, miała tytułowa polityka (zmiany granic, przynależność państwowa) i wojny które dotykały miasta i jego mieszkańców na przestrzeni wieków.

Na plansze składają się zarówno ikonograficzne materiały archiwalne jak i współczesne fotografie.

Autorem i kuratorem wystawy jest kustosz Andrzej Bierca.

aktualizowano: 2022-08-16
Wszystkich rekordów:

Muzeum mobile:

apple android

Na skróty:

BIP
Facebook Tweeter Instagram RSS

Zostań z nami: