m

Archiwum

aktualizowano: 2014-03-14 Odsłon: 3801

Modele zabytkowych powozów konnych

Data rozpoczęcia: 31 stycznia 2014
Data zakończenia: 6 marca 2014

Najnowsza wystawa czasowa prezentowana w naszym Muzeum  składa się z modeli zabytkowych powozów wykonanych przez pana Zygmunta Karga.
Kolekcja składa się z modeli pojazdów prywatnych (bryczki, karety), pojazdów komunikacji publicznej (dyliżans pocztowy) i pojazdów specjalistycznych (sikawki strażackie).

Skąd u twórcy pasja modelarska i pomysł tworzenia modeli powozów?

On sam uważa, że  zainteresowanie mógł odziedziczyć  po ojcu, który był rzemieślnikiem oraz po obu dziadkach – stelmachu i kowalu. Wspomnienia z życia na wsi i tęsknota za minioną epoką, skłoniły go do zatrzymania czasu w  miniaturach.
Zarówno technika jak i technologia budowy modeli pojazdów zaprzęgowych wymusiły poszerzenie dotychczasowych umiejętności twórcy o zawody stolarza, kołodzieja, stelmacha, tapicera, lakiernika, a czasem szklarza. Modele wystawowe utworzone zostały w rzadko używanej przez innych modelarzy skali 1:10. Wszystkie stosowane materiały, m.in. deseczki, mosiężne blachy, płaskowniki, itp., są starannie dobierane, tak aby odpowiadać tym używanym do budowy oryginalnych powozów. Tworzone konstrukcje są niepowtarzalne, a wykonanie szczegółów i skomplikowanych elementów wymaga zrobienia szablonu lub specjalnego przyrządu, przydatnego tylko do konkretnego modelu, dlatego też wykonanie każdego z nich bywa ogromnie pracochłonne. Wykonanie jednego modelu wynosi od 1 do 6 miesięcy – przy najbardziej skomplikowanych może to potrwać znacznie dłużej niż pół roku. Wiedzę o zabytkowych powozach twórca czerpie z częstych wizyt w muzeach, m.in. w Łańcucie, Kórniku, Czerniejewie czy Rakoniewicach. Dodatkowo kontaktuje się on z innymi osobami podzielającymi jego pasję, co prowadzi do wymiany wiedzy fachowej i uwag. Owocem tej wymiany jest m.in. opracowany przez pana Karga „Przewodnik po pojazdach zaprzęgowych”.

Prace pana Zygmunta Karga  wystawiane były w Galerii Brama w Gryficach, w Galerii Pałacowej w Trzebiatowie, w Starostwie Powiatowym w Stargardzie, w bibliotekach w Goleniowie, Chojnie, Moryniu, Pełczycach, Kaliszu Pom., na Wojewódzkim Zjeździe OSP w Szczecinie, na „Ulicy Magicznej” w Stargardzie, w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, kilkakrotnie  na  Europejskich Zawodach Sikawek Konnych w Cichowie koło Kościana i Trzebiatowie.

 

Wystawę można oglądać w gmachu Muzeum Archeologiczno-Historycznego przy Rynku Staromiejskim 3 w Stargardzie. Otwarta będzie do 6 marca. Komisarzem wystawy jest Marcin Burdziej.

aktualizowano: 2014-03-14
Wszystkich rekordów:

Muzeum mobile:

apple android

Na skróty:

BIP
Facebook Tweeter Instagram RSS

Zostań z nami: