m

Archiwum

aktualizowano: 2022-01-13 Odsłon: 1033

Pobite gary

Data rozpoczęcia: 1.04.2021
Data zakończenia: 10.10.2021

Wystawa czasowa Pobite gary jest doskonałą okazją do przedstawienia zwiedzającym zabytków oczami archeologa. Niekompletne naczynia, niezbyt cenne pod względem surowca, z którego zostały wykonane, z punktu widzenia badaczy stanowią bogate źródło wiedzy o ich właścicielach i wytwórcach. Szeroka gama form i kolorów sprawia, że choć w większości były to przedmioty codziennego użytku, dziś patrzymy na nie jak na małe dzieła sztuki, które trafiały na stargardzkie stoły nawet z najdalszych zakątków świata.

Po raz pierwszy przedstawiane są w naszym muzeum fragmenty ceramicznych przedmiotów, uważane za niewystawowe, jednak mające wielką wartość merytoryczną. To o nich powstają prace badawcze, dzięki którym historia Stargardu wprowadzona została do obiegu naukowego i zajmuje swoje miejsce na europejskiej mapie ośrodków skupiających swoje zainteresowania wokół archeologii miast.

Organizacja ekspozycji Pobite gary daje możliwość zaprezentowania szerszemu gronu odbiorców nigdy wcześniej niepokazywanych materiałów wykopaliskowych. Wszystkie zabytki odkryte zostały na terenie miasta przez pracowników Działu Archeologii MAH w Stargardzie w ciągu ostatnich 20 lat.

Ze wstępu do katalogu wystawy Pobite gary

Autorzy wystawy: Iwona Wojciechowska, Mateusz Szeremeta

Bezpłatny katalog wystawy znajduje się na stronie: 

http://muzeum-stargard.pl/clients/_muzeum/_upload/files/Pobite_gary_Katalog.pdf

aktualizowano: 2022-01-13
Wszystkich rekordów:

Muzeum mobile:

apple android

Na skróty:

BIP
Facebook Tweeter Instagram RSS

Zostań z nami: