aktualizowano: 2014-01-31 Odsłon: 3215

Pomeranija. Serbscy jeńcy wojenni w II Okręgu Wojskowym Wehrmachtu 1941-1945

Data rozpoczęcia: 7.11.2013
Data zakończenia: 26.01.2014

Pomeranija to serbski odpowiednik niemieckiego słowa Pommern. Pomeranija to słowo, które stało się dla wielu żołnierzy serbskich synonimem niemieckiej niewoli…

Początek II wojny światowej, za który uznaje się agresję Niemiec na Polskę, wyznacza moment zakładania pierwszych obozów jenieckich na obszarze niemieckiej prowincji Pommern. Wraz z rozwojem wojny trafiali tutaj żołnierze kolejnych armii. Od 1941 r. wśród jeńców wojennych byli także żołnierze i obywatele Królestwa Jugosławii. Wśród nich znaczącą większość stanowili Serbowie. W czasie II wojny światowej do niemieckiej niewoli dostało się około 240 000 Jugosłowian (głównie Serbów). W maju 1944 r. w niewoli miało przebywać 128 559 Jugosłowian.

Wystawa podzielona została na kilka sekwencji. Pierwszą z nich stanowią portrety jeńców namalowane przez Branko Kovačevića. Przez kilkadziesiąt lat po wojnie były one przechowywane najpierw przez Sylwestra Woźniaka, który w czasie wojny był robotnikiem przymusowym, a potem przez jego synową, Janinę Woźniak. Kiedy stargardzkie Muzeum otrzymało informację o tych pracach, stanęliśmy przed trudnym, ale ważnym zadaniem ich identyfikacji. Całe szczęście malarz nie tylko sygnował prace, ale i na odwrocie dwóch z nich zamieścił swój adres: „Akademischer Maler, Branko Kovačević, Užice, Serbien – Jougoslawien”. Ku naszemu zaskoczeniu liczące dzisiaj około 60 000 mieszkańców Užice, miasto w Serbii leżące w okręgu zlatiborskim, w pobliżu granicy z Bośnią i Hercegowiną, było miejscem gdzie B. Kovačević pracował i tworzył także po wojnie. Niestety malarz zmarł w 1999 r., choć muzealnicy z Užic pamiętają go do dzisiaj. Niewątpliwie portrety te należy wiązać z jego pobytem w Oflagu 65 Barkenbrügge, choć nie wiemy, ile z tych obrazów powstało w tym obozie.

Druga część wystawy omawia obecność serbskich jeńców wojennych w obozach usytuowanych w II OW. Trzecia sekwencja poświęcona jest zmarłym jeńcom serbskim, których pochowano na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym w Stargardzie.

Na wystawie wykorzystano materiały pochodzące ze zbiorów następujących osób, stowarzyszeń i instytucji:

JANINA WOŹNIAK

SLOBODAN KOVAČEVIĆ

NARODNI MUZEJ UŽICE

DEUTSCHE DIENSTELLE (WASt) W BERLINIE

ZAJEDNICA UDUŽENJA ŽRTAVA DRUGOG SVETSKOG RATA SRBIJE, BEOGRAD

CENTRALNE MUZEUM JEŃCÓW WOJENNYCH W ŁAMBINOWICACH OPOLU

ANDRZEJ SZUTOWICZ

PAWEŁ SŁOMIAN

RADOVAN PROTIČ

DARIUSZ CZERNIAWSKI

MUZEUM ARCHEOLOGICZNO-HISTORYCZNE W STARGARDZIE