aktualizowano: 2018-10-30 Odsłon: 1365

"Sanitas per aquam" Wodolecznictwo i higiena

Data rozpoczęcia: 26.04.2018
Data zakończenia: 30.09.2018

Dziewiętnastowieczne odkrycia w naukach medycznych dokonane m.in. przez Ludwika Pasteura czy Roberta Kocha zapoczątkowały wzrost higieny ówczesnego społeczeństwa. Woda ponownie nabrała znaczenia w życiu codziennym ludzi i stała się panaceum na wiele schorzeń.

W tym czasie odkryto bowiem wiele zalet hydroterapii, co spowodowało rozwój miejscowości uzdrowiskowych, w których otwierano pijalnie wód oraz zakłady lecznicze.

Wystawa czasowa  "Sanitas per aquam" Wodolecznictwo i higiena jest podzielona na dwie części. Pierwszą z nich poświęcono wodolecznictwu, a prezentowane na niej obiekty przenoszą zwiedzającego do nadmorskiego kurortu z przełomu XIX i XX w. Można zobaczyć, jak wyglądały kostiumy kąpielowe, pijalnie wód mineralnych oraz urządzenie do hydroterapii. Druga część wystawy porusza aspety higieny codziennej ukrytej w zaciszu mieszkań. Odwiedzający wystawę zobaczą, jak o higienę codzienną dbały zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jak wyposażone były domowe łazienki czy pralnie oraz co ukrywało się w domowej apteczce i nie tylko...

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów:

• Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie,
  • Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie,
  • Muzeum Historii Katowic,
  • Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim,
  • Muzeum Historycznego Miasta Krakowa,
  • Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim,
  • Muzeum Miasta Gdyni,
  • Muzeum Narodowego w Krakowie,
  • Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie,
  • Muzeum Regionalnego w Szczecinku
  • Muzeum w Gliwicach,
  • Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Ekspozycja jest prezentowana w Gmachu Głównym Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie przy Rynku Staromiejskim 3 w Stargardzie. Czas trwania wystawy od 27 kwietnia do 30 września 2018 r.

Kuratorem wystawy jest dr Monika Ogiewa-Sejnota

aktualizowano: 2018-10-30